Wywiad USC 55117 – Celina Fein

 • Celina
 • Fein
 • wywiad USC Shoah Foundation
 • częściowo
 • po wojnie
 • angielski
 • Celina Fein (z d. Eisenberg), ur. 10.02.1925 w Warszawie, córka Chai z d. Nisenkern i Jeszajahu. Miała 8 rodzeństwa. Ojciec, ortodoksyjny i religijny, był dyrektorem w firmie importującej delikatesy. We wrześniu 1939 r. w ich dom (Prosta 18) uderzyła bomba; ratowali przede wszystkim książki ojca jako najcenniejsze. Rodzina przeniosła się do zamężnej córki. Sabiny Kagan na ul. Nowolipie. Celina chodziła na prywatne lekcje i zajęcia kółka dramatycznego. Bracia pracowali jako szklarze, wszyscy żyli z zasobów rodzinnych. Chaja Eisenberg z czterema córkami zdecydowała się wyjechać do Koprzywnicy, gdzie wydawało się, ze będzie spokojniej. Po kilku miesiącach wróciły jednak do warszawskiego getta. W czasie akcji Celina chowała się, postanowiła, że nigdy nie będzie spełniać poleceń Niemców. Zdecydowała się znów wyjechać do Koprzywnicy, szukać kryjówki dla całej rodziny, jednak trafiła tam na czas deportacji. Gdy wróciła do Warszawy, większość rodziny została już zabrana. W getcie byli tylko siostra Sabina i brat Izaak z rodzinami. Brat jej szwagierki Anny, Marian, ukrywał się po stronie aryjskiej. Dzięki niemu Celina dostała propozycję pracy w Niemczech. Sabina wyrobiła jej aryjskie papiery, i w listopadzie 1942 r. Celina wyjechała do Niemiec. Ściągnęła tam też swoją ciotkę, Sabinę Eisenberg. Obie przetrwały w Niemczech do końca wojny.
  Po wojnie Celina wróciła do Polski, odebrała od Polki syna Izaaka, Jossiego, i wyjechała do Niemiec. Tam wyszła za mąż za Eliezera Feinmessera, i razem wyjechali do USA.
  Wydała wspomnienia "My father blessing", wyd. Publisher: Xlibris, Corp., 2011, 130 stron.
  Zmarła 02.03. 2017.

  Wykorzystano informacje z tej książki, oraz z drugiego wywiadu udzielonego przez Celinę Fein USC Shoa Foundation, no 14446, zdn. 24.04.1996.
  USC Shoah Foundation – The Institute for Visual History and Education Leavey Library 650 West 35th Street, Suite 114 Los Angeles, CA 90089-2571
  https://vhaonline.usc.edu