Wywiad USC 00884 - Marie Shafer

 • Marie
 • Shafer
 • wywiad USC Shoah Foundation
 • angielski
 • Gdy wybucha wojna, Maria Shafer mieszka z rodzicami i młodszą siostrą w Krakowie.
  W połowie 1942r. rodzice Marii Shafer i Maria decydują się przyjechać do Warszawy, ponieważ w Krakowie i okolicach Krakowa są rozpoznawani jako Żydzi. Jej ojciec prowadził w Krakowie salon mercedesa, byli zamożnymi ludźmi bywającymi często w teatrach itp. czy na towarzyskich przyjęciach. W Warszawie liczą na anonimowość.
  Rodzice Marii Shafer wynajmują pokój w Warszawie i wszyscy razem zamieszkują. Właścicielom pokoju mówią, że przyjechali z Krakowa z powodów politycznych. Do Warszawy sprowadzają się również przyjaciela Dawidowiczów. Marie Shafer ukrywa się z rodzicami i młodszą siostrą w wielu różnych mieszkaniach, ponieważ bardzo często i wielokrotnie są szantażowani. Gdy zamieszkują przy ul. Górskiego ojciec Marie Shafer zaczyna pracować w fabryce w Ożarowie. Marie też zaczyna tam pracować. Pewnego dnia, gdy wracają z pracy ojciec widzi, że coś się w ich kamienicy dzieje. Prosi Marii aby została na ulicy, sam idzie do mieszkania w którym wszyscy zostają aresztowani. Marie zostaje zupełnie sama. Pomaga jej przyjaciel Tadeusz Kublicki, który wynajmuje dla niej pokój i przynosi jej jedzenie, gdy choruje. Na święta Bożego Narodzenia zostaje zaproszona do domu Kublickich i tam już zostaje. Jest traktowana bardzo serdecznie, jak członek rodziny. Pomaga matce Tadeusza Kublickiego we wszystkich pracach domowych. Po powstaniu warszawskim przenosi się z Kublickimi, z Błoni do Wawrzyszewa i tam zastaje ją wyzwolenie. Po wojnie próbuje odnaleźć kogoś z członków rodziny. Na próżno. Zamieszkuje w Krakowie. Później wyjeżdża z Tadeuszem Kublickim do Czechowsłowacji i Niemiec. Później do Paryża. Następnie do USA.

  USC Shoah Foundation – The Institute for Visual History and Education Leavey Library 650 West 35th Street, Suite 114 Los Angeles, CA 90089-2571
https://vhaonline.usc.edu