Księgozbiór Szura - w swoim mieszkaniu na Lesz...
- TAK
-
Księgozbiór Szura - w swoim mieszkaniu na Lesznie 56, w jednym pokoju, który miał do dyspozycji, bo drugi odnajmował sublokatorom, i w którym spał ze swoim przyjacielem Mechlisem, nagromadził kilkanaście tysięcy tomów, z których część pochodziła z resztek rozgrabionych bibliotek Grossera i "Życia". Pozostała część księgozbioru pochodziła ze zbiorów prywatnych i groszowych zakupów od ulicznych sprzedawców książek i makulatury.
- 1941-00-00
- w getcie
- społeczne
- inteligencja
-
Autorka rozpoczęła pisanie 5 stycznia 1944 roku, a ostatni wpis pochodzi z 14 stycznia 1945 roku. Dziennik zapisany został w dziesięciu zwykłych, szkolnych zeszytach w kratkę. Powstawał nieregularnie. Bermanowa sięgała po pióro zapewne tylko wtedy, gdy znalazła wolną chwilę i kiedy starczało jej siły.
Kolejne zapisy, skrupulatnie datowane, prowadzone w języku polskim powstawały najpierw w okupowanej Warszawie ("w ukryciu"), potem w okup[owanej stolicy ("wolnej"), jeszcze później (znów "na aryjskich papierach") w kilku podstołecznych miejscowościach. Najstarsze opisane wydarzenie miało miejsce podczas Kampanii Wrześniowej 1939, ostatnie - trzy dni przed wyzwoleniem Warszawy (17 stycznia 1945). - 200,201
-
Książki te były systematycznie palone w piecu przez lokatora, reastauratora w Poznaniu, który objął sklep. Konieczna była interwencja Michałą Weicherta, ktory sprowadził administratora i ten dopiero zrobił restauratorowi awanturę, że niszczy książki, na których on zabezpiecza sobie dług komorniany bibliotek.
-
Powiązani ludzie:
-
Szur
Lejb
drukarz i wydawca (wydawnictwo "TOMOR", popełnił samobójstwo w czasie I akcji
-
Szur
Lejb