Imię: Estera Nazwisko: Markin
- TAK
- Kobieta
- Estera
- Markin
- zginęly w czasie wielkiego wysiedlenia
-
Doktor psychologii. Autorka prac naukowych. Emanuel Ringelblum pisze o niej: \"Przed wojną była nauczycielką filozofii i psychologii w gimnazjach warszawskich. Była również asystentką Władysława Witwickiego na Uniwersytecie Warszawskim. Po wybuchu wojny dr Markin wciągnięta została do pracy w Centosie. Staąa się jedną z nabardziej oddanych pracownic na polu opieki nad dzieckiem. Jej pasją stały się świetlice dziecięce przy Komitetach Domowych. Zabrana do Treblinki podczas jednej z licznych selekcji dokonywanch w lokalu centrali Centosu na Lesznie 2.\"
- inteligencja
-
O działalności Markinówny w getcie wiadomo jeszcze, że opracowywała wskazówki metodyczne dla nauczycieli i wychowawców placówek tajnego nauczania, uwzględniając specyfikę pracy z głodnymi dziećmi.
-
Autorka rozpoczęła pisanie 5 stycznia 1944 roku, a ostatni wpis pochodzi z 14 stycznia 1945 roku. Dziennik zapisany został w dziesięciu zwykłych, szkolnych zeszytach w kratkę. Powstawał nieregularnie. Bermanowa sięgała po pióro zapewne tylko wtedy, gdy znalazła wolną chwilę i kiedy starczało jej siły.
Kolejne zapisy, skrupulatnie datowane, prowadzone w języku polskim powstawały najpierw w okupowanej Warszawie ("w ukryciu"), potem w okup[owanej stolicy ("wolnej"), jeszcze później (znów "na aryjskich papierach") w kilku podstołecznych miejscowościach. Najstarsze opisane wydarzenie miało miejsce podczas Kampanii Wrześniowej 1939, ostatnie - trzy dni przed wyzwoleniem Warszawy (17 stycznia 1945). - 310