Kilka dni przed początkiem Wielkiej Akcji służ...
- TAK
-
Kilka dni przed początkiem Wielkiej Akcji służąca Obremskich przybiega spanikowana na Waliców, wzywając Tadeusza Obremskiego do domu, który Niemcy postanowili przejąć na swoją siedzibę, dając pół godziny mieszkańcom na zabranie dobytku. Tadeusz ustala w firmie, żeby wysłano pod jego adres furmankę, biegnie do domu; w kamienicy trwa tumult. Ela Obremska, żona Tadeusza, jest zdenerwowana, ale panuje nad sytuacją, dużo rzeczy już spakowała. W ciągu kwadransa dobytek Obremskich znajduje się na furmance, jadą do fabryki. Zostawiają wszystkie sprzęty i meble.
- 1942-07-15
- 15.07.1942
- w getcie
- działania Niemców, społeczne, życie prywatne / życie codzienne
- adres, atmosfera, autor, bogaci, Niemcy, pomoc, próby ratunku, wokół autora, wypadki, wysiedlenie, życie codzienne, życie prywatne, Żydzi
- Str. 68 – 69
-
Str. 94 – 95
15.07.1942 kamienica przy ul. Żelaznej 103 stała się siedzibą Vernichtungskommando, ekipy eksterminacyjnej Sonderkommando der Sipo-Umsiedlung. Miejsce nazwano Befehlstelle – stanowiskiem dowodzenia. Stąd szef sztabu akcji „Reinhardt”, Hermann Höfle, osobiście kierował wywózką Żydów z getta warszawskiego do Treblinki. W piwnicach budynku mieściło się więzienie, w którym przetrzymywano Żydów złapanych poza gettem. Na podwórku kamienicy regularnie przeprowadzano egzekucje. Niemcy opuścili budynek w lipcu 1943 roku.
-
Powiązani ludzie:
-
Obremski
Tadeusz
Jeden z pięciu synów Henocha Obremskiego, założyciela znanej firmy obuwniczej H. Obremski i S-wie. W latach międzywo...
-
Obremska
Rachela (Ela)
Córka Icchaka Grynberga, siostra doktora Abrahama Grynberga z Piotrkowa Trybunalskiego. Wychodzi za mąż za Tadeusza...
Powiązane miejsca:
-
Żelazna 103
Tadeusz Obremski wchodzi w skład Komitetu Domowego.
-
Obremski
Tadeusz