Znajomy Tadeusza Obremskiego, krawiec Błędowsk...
- TAK
-
Znajomy Tadeusza Obremskiego, krawiec Błędowski, trafia z żoną i dwiema córkami na Umschlagplatz. Ucieka do budynku szpitalnego; ukrywają się w toalecie, we wnęce nad spłuczką. Wciskają się tam wszyscy czworo i czekają wiele godzin. W nocy Błędowski wychodzi na korytarz, sprawdzić, jak wygląda sytuacja. Na dziedzińcu natyka się na granatowego policjanta, którego próbuje obłaskawić, opowiadając, że jest Polakiem, jak i on, walczył w 1920 roku i był ranny. Policjant zgadza się go puścić za łapówkę; potem jednak znika, a dwaj inni udają, że o niczym nie wiedzą, żądają swojej części pieniędzy. Błędowscy oddają im wszystko, co mają.
- 1943-01-18
- w getcie, wysiedlenie
- działania Niemców, społeczne, życie prywatne / życie codzienne
- atmosfera, kryjówka, policja polska, próby ratunku, selekcja, szantaż, świadomość Zagłady, terror, wokół autora, wysiedlenie, życie prywatne, Żydzi
-
Książka pisana między 1952 a 1954 rokiem. Dokumentuje życie w warszawskim getcie od momentu jego powstania aż po ostatnie dni.
Jak wyglądało życie w getcie? Jakie organizacje działały, jak pomagały lub powinny były pomóc mieszkańcom getta? Jak to się stało, że tak wielu przetrwało żyjąc w tak strasznej izolacji? Michel Mazor szczegółowo opisuje zniknięcia getta z powierzchni ziemi.
Książka jest studium życia politycznego i socjalnego w warszawskim getcie. - 171
-
Str. 162 – 163
-
Powiązani ludzie:
-
Błędowski
Abraham
Znajomy Tadeusza Obremskiego, krawiec Błędowski, trafia z żoną i dwiema córkami na Umschlagplatz. Ucieka do budynku...
-
Nieznane [granatowy policjant]
W styczniu 1943 łapie Błędowskich, którzy ukryli się z dwiema córkami w budynku szpitala przy Umschlagplatz. Błędows...
Powiązane miejsca:
-
Umschlagplatz
Umschlagplatz, teren przy ul. Stawki, skąd odjeżdżały pociągi do Treblinki.
-
Błędowski
Abraham