Zieleniak - targowisko warzywne na ul. Grójeck...
- NIE
-
Zieleniak - targowisko warzywne na ul. Grójeckiej 95 (róg Opaczewskiej), miejsce w którym, od pierwszych dni Powstania Warszawskiego, Niemcy internowali ludność cywilną. Był to obszerny teren, ogrodzony murem, w całości wybrukowany. Prócz małego domku nie było na Zieleniaku absolutnie żadnych pomieszczeń ani urządzeń. Na targowisku tym przebywały tysiące osób w różnych okresach czasu - od dwóch dni do tygodnia.
- 1944-08-00
- 1944-11-00
- powstanie warszawskie
- działania Niemców
-
Autorka rozpoczęła pisanie 5 stycznia 1944 roku, a ostatni wpis pochodzi z 14 stycznia 1945 roku. Dziennik zapisany został w dziesięciu zwykłych, szkolnych zeszytach w kratkę. Powstawał nieregularnie. Bermanowa sięgała po pióro zapewne tylko wtedy, gdy znalazła wolną chwilę i kiedy starczało jej siły.
Kolejne zapisy, skrupulatnie datowane, prowadzone w języku polskim powstawały najpierw w okupowanej Warszawie ("w ukryciu"), potem w okup[owanej stolicy ("wolnej"), jeszcze później (znów "na aryjskich papierach") w kilku podstołecznych miejscowościach. Najstarsze opisane wydarzenie miało miejsce podczas Kampanii Wrześniowej 1939, ostatnie - trzy dni przed wyzwoleniem Warszawy (17 stycznia 1945). - 346
-
Najgorsze były noce, w czasie których żołdacy z latarkami wyciągali kobiety w różnym wieku, od 12 do 50 lat, matki od dzieci, kobiety w ciąży, matki z córkami razem, które bijąc, pod groźbą rewolwerów, ciągnęli pod mur otaczający Zieleniak, gdzie poddawali je gwałtom i najdzikszym orgiom. - inf. z przypisów.