Opis getta w Falenicy (w lecie 1941 roku): wie...
- TAK
-
Opis getta w Falenicy (w lecie 1941 roku): wielka nędza, podobnie jak w Warszawie szerzący się tyfus. Getto obejmowało część Miedzeszyna, Falenicę aż do Michalin. Żywność była znacznie tańsza niż w Warszawie. Na terenie getta działało sanatorium Medema.
- 1941-08-00
- poza gettem
- życie prywatne / życie codzienne
- życie codzienne
-
Autorka rozpoczęła pisanie 5 stycznia 1944 roku, a ostatni wpis pochodzi z 14 stycznia 1945 roku. Dziennik zapisany został w dziesięciu zwykłych, szkolnych zeszytach w kratkę. Powstawał nieregularnie. Bermanowa sięgała po pióro zapewne tylko wtedy, gdy znalazła wolną chwilę i kiedy starczało jej siły.
Kolejne zapisy, skrupulatnie datowane, prowadzone w języku polskim powstawały najpierw w okupowanej Warszawie ("w ukryciu"), potem w okup[owanej stolicy ("wolnej"), jeszcze później (znów "na aryjskich papierach") w kilku podstołecznych miejscowościach. Najstarsze opisane wydarzenie miało miejsce podczas Kampanii Wrześniowej 1939, ostatnie - trzy dni przed wyzwoleniem Warszawy (17 stycznia 1945). - 36
-
Basia Temkin-Bermanowa wspomina pobyt w senatorium niemal jako sielankę. Piszę, że po raz pierwszy od wybuchu wojny napiła isę mleka. Czas upływał im na odpoczynku, spacerach, lekturze "Wojny i pokoju" na terenie lasku senatorynego.
-
Powiązani ludzie:
-
Temkin-Bermanowa
Basia
Wychowana została w "zwykłej żydowskiej rodzinie" (w Warszawie od dwóch pokoleń). Przez wiele lat studiowa...
-
Berman
Adolf
Dr psychologii, nauczyciel, działać Poalej Syjon-Lewicy, prominentna postać w getcie warszawskim, członek podziemia...
-
Temkin-Bermanowa
Basia