Dwutygodniowa wyprawa, rodzaj wakacji, Basi Te...
- TAK
-
Dwutygodniowa wyprawa, rodzaj wakacji, Basi Temkin-Bermanowej do sanatorium w getcie w Falenicy.
- 1941-08-15
- 1941-08-30
- poza gettem
- życie prywatne / życie codzienne
- życie prywatne
-
Autorka rozpoczęła pisanie 5 stycznia 1944 roku, a ostatni wpis pochodzi z 14 stycznia 1945 roku. Dziennik zapisany został w dziesięciu zwykłych, szkolnych zeszytach w kratkę. Powstawał nieregularnie. Bermanowa sięgała po pióro zapewne tylko wtedy, gdy znalazła wolną chwilę i kiedy starczało jej siły.
Kolejne zapisy, skrupulatnie datowane, prowadzone w języku polskim powstawały najpierw w okupowanej Warszawie ("w ukryciu"), potem w okup[owanej stolicy ("wolnej"), jeszcze później (znów "na aryjskich papierach") w kilku podstołecznych miejscowościach. Najstarsze opisane wydarzenie miało miejsce podczas Kampanii Wrześniowej 1939, ostatnie - trzy dni przed wyzwoleniem Warszawy (17 stycznia 1945). - 30
-
Paradoks, który opisuje autorka polegał na niezwykłym przywiązaniu do getta. Dziwną sytuację można było zrozumieć jedynie wychodząc z niego i wracając. Żydzi, uwięzieni od już ponad roku w murach dzielnicy żydowskiej, przebywajac po stronie aryjskiej nigdy nie mogli swobodnie oddychać. Ciągle musieli uważać, by ktoś ich nie rozpoznał, żyli w ciągłym strachu przed zdemaskowaniem. Wkładali niesamowita energię w nieustane kontrolowanie swojego zachowania i reakcji. Żyli w ciągłym napięciu. Dlatego powrót do getta w ktorym nie musieli juz udawać, wydawał się, w dziwny sposób powrotem do domu.
-
Powiązani ludzie:
-
Temkin-Bermanowa
Basia
Wychowana została w "zwykłej żydowskiej rodzinie" (w Warszawie od dwóch pokoleń). Przez wiele lat studiowa...
-
Temkin-Bermanowa
Basia