Do Warszawy przyjechała ekipa SS, która podleg...
- TAK
-
Do Warszawy przyjechała ekipa SS, która podlegała bezpośrednio tylko Globotznikowi, który siedzibę swoją miał w Lublinie, a odpowiadała jedynie przed samym Himmlerem, działając na wyraźne rozkazy Berlina i żadna interwencja, nawet u Gen. Gubernatora Franka w Krakowie, czy w Berlinie, nie mogła ich zmienić.
- 1942-07-00
- koniec lipca 1942r.
- wysiedlenie
- działania Niemców
- Niemcy
-
Autor był adwokatem. Krótka relacja o przeżyciach okupacyjnych Marka Stoka znajduje się w książce W. Bartoszewskiego i I. Lewinówny "Ten jest z ojczyzny mojej"
Publikacja: Pamiętniki z getta warszawskiego, Warszawa 1993, s. 27-29, 40-41, 48-49, 90-93
W pamiętniku opisał losy Żydów warszawskich pod okupacją niemiecką. Konfiskaty majątków. Przesiedlenie do getta. Warunki życia w getcie: głód, epidemia tyfusu, łapanki do obozów pracy. Krytyczna ocena Judenratu i Żydowskiej Służby Porządkowej. Zabójstwa dokonywane przez Niemców. Początek akcji likwidacyjnej latem 1942 roku.
Autor pisał, iż nie miał dostatecznie dużo wiadomości, gdyż materiał dotyczący żydowskiej ludności Warszawy w czasie dwóch lat wojny jest ogromny i nie może on go dobrze usystematyzować i spamiętać (nawet tego czego był naocznym świadkiem). W opisach pamiętnika dawał zazwyczaj obraz całości, nie wdając się w szczegóły. Pod koniec pamiętnika przytacza kilka szczegółowych zdarzeń.
- 29
-
Powiązani ludzie:
-
Himmler
Heinrich
Wysoki urzędnik III Rzeszy. Pod koniec lipca 1942 r. miał wizytować Warszawę - w związku z wizytą ogłoszono dekret o...
-
Frank
Nieznane
Generalny Gubernator.
-
Globotznik
Nieznane
oficer niemiecki, odpowiadający tylko przed Himmlerem siedzibę swoją miał w Lublinie, podlegała mu bezpośrednio ekip...
-
Stok
Marek
Stok Marek ur. 1903, syn Saula i Teofili z d. Kogan. Autor był adwokatem. Wspomnienia spisywał latem 1944 r. ukrywaj...
-
Himmler
Heinrich