Utworzenie getta żydowskiego pod nazwą "Ż...
- YES
-
Utworzenie getta żydowskiego pod nazwą "Żydowska dzielnica mieszkaniowa"; dokumentacja życia w getcie.
- 1940-11-16
- in the ghetto
- administrative
- everyday life
-
Henryk Bryskier (Władysław Janowski)
3 VII 1899 Warszawa-18 X 1945 Warszawa
s. Juliana i Sury
Żydzi pod swastyką czyli getto w Warszawie w XX-tym wieku
Początki okupacji niemieckiej w Warszawie. Wprowadzenie przepisów antyżydowskich, wywłaszczenie przedsiębiorstw żydowskich. Działalność żydowskich organizacji społecznych. Powstanie i organizacja Judenratu. Warunki życia w getcie.
[brak znacznej części pamiętnika, dotyczącej życia w getcie i działalności społecznej autora].
Akcja likwidacyjna latem 1942 r., selekcje, organizacja szopów (autor znalazł się w szopie Brauera), budowa schronów. Relacja uciekiniera z Treblinki. Powstanie w getcie. Autor został wywieziony do Lublina i przebywał w obozie koncentracyjnym przy ul. Lipowej. Warunki życia w obozie.
Autor pamiętnika był inżynierem, działaczem społecznym w getcie warszawskim. Pamiętnik został spisany w Warszawie, w ukryciu, w latach 1943-1944. Wskutek zmiany kryjówki autor nie mógł kontynuować pracy i opisać swej ucieczki z obozu koncentracyjnego. W maju 1944 r. ukrył rękopis na Pradze. Po wyzwoleniu dyr. departamentu w Ministerstwie Przemysłu i Handlu. Jego córka przekazała pamiętnik w 1947 r. do Żydowskiej Komisji Historycznej.
Do pamiętnika dołączono fragmentaryczny odpis przygotowany do druku przez Adama Rutkowskiego (39 s.), spis treści całości pamiętnika (9 s., zawierające opis ponad 600 s. rękopisu) oraz list córki autora, Jadwigi Bryskier-Shalit z 18 IV 1964 r. (5 s.), zawierający informacje o autorze i o okolicznościach powstania pamiętnika.
Publikacja: H. Bryskier, Żydzi pod swastyką czyli getto w Warszawie, „Biuletyn ŻIH”, nr 62 (1967), s. 77-99, nr 67 (1968), s. 109-132 (fragmenty); Pamiętniki z getta warszawskiego, Warszawa 1993, s. 101-104, 125-129, 145-147 (fragmenty).
<br><br>
<br><b>Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego</b>
<br>ul. Tłomackie 3/5
<br>00-090 Warszawa
<br>tel. (48) (22) 827 92 21, fax: (48)(22) 827 83 72
<br>email: secretary@jewishinstitute.org.pl
<br>http://www.jewishinstitute.org.pl/
- 5,6,7
-
Autor tłumaczy się, że nie posiada żadnych zapisków i wspomnienia swe spisuje na podstawie własnej pamięci i osobistych przeżyć po 4,5 roku, co wpłynie na "nieposzanowanie chronologicznego porządku i opuszczenie dat."
Wspomina prof. Bałabana, dr Schippera i dr Ringelbluma, którzy dysponowali obszerną dokumentacją, pisze o swoim obowiązku pozostawienia świadectwa, na wypadek, gdyby ich materiały spłonęły.
Autor obiecuje,że będzie się starał nie pisać o sobie, "obawiając się, że niektóre momenty, zasługujące na specjalne podkreślenie, mogłyby przez to ucierpieć, gdybym mój współudział w życiu społecznym chciał wyróżnić blaskiem chwały (...)".
-
Related people:
-
Bryskier
Henryk
An engineer, the author's father.
-
Ringelblum
Emanuel
Historyk, założyciel konspiracyjnego Archiwum, działacz społeczny;historyk, twórca Podziemnego Archiwum Getta Warsza...
-
Bałaban
Majer
A professor at the Warsaw University, a prominent historian dealing with the history of Jews (mainly Polish Jews), t...
-
Schiper
Ignacy (Izaak)
a historian, assistant professor in the Institute for Judaic Studies in Warsaw. Died in the ghetto. [Ringelblum in '...
-
Bryskier
Henryk