Co niedzielę autorka chodziła do kościoła. Pew...
- NIE
-
Co niedzielę autorka chodziła do kościoła. Pewnego razu zobaczył ją jeden z dozorców jej domów. Opowiedział o tym swojej żonie, która była kuzynką Marii Kwiatkowskiej. Kwiatkowska uprzedziła autorkę o niebezpieczeństwie. Wiedziały, że to się zaraz rozejdzie po wsi. Kwiatkowska chciała opuścić autorkę. Ta zaś zaproponowała, żeby poszła do kuzynki i namówiła jej męża, żeby spotkał się z nią pod figurą Matki Boskiej. Spotkali się. Spytała go, dlaczego rozpowiada, że ona jest Żydówką i czy chce, żeby ją zlikwidowali. On przeżegnał się i powiedział, że za wszystko dobre, co dla niego zrobiła, kiedy u niej pracował, nie chce jej szkodzić. Poradziła mu, żeby rozpowiedział, że się pomylił i to nie ją widział w kościele.
- 1944-10-02
- 1945-01-17
- działania Polaków
- atmosfera, klasztor/kościół, poza Warszawą
-
Archiwum Yad Vashem
Relacja 03/3481
Zeznanie Marii Rozenberg, z pierwszego małżeństwa Franka Rakower, z domu Franka Brodaty, urodzonej w Warszawie o przejściach w getcie warszawskim, ucieczce z transportu do Treblinki i przeżyciach w ukryciu w Warszawie i okolicy.
Skrótowy opis pobytu w getcie; wykrycie bunkra w czasie powstania w getcie; ucieczka z pociągu jadącego do Majdanka; ukrywanie się na wsi; aryjska strona w Warszawie; praca nauczycielki religii w wiejskiej szkole; odzyskiwanie majątku po wojnie; praca w Komitecie Żydowskim w Warszawie; poszukiwania rodziny; emigracja;
Zeznanie nagrane w kwietniu 1971 r. przez Miriam Thau.
Maszynopis, s. 1-24, format: 290 x 210 mm, jęz. polski - 16-17
-
Powiązani ludzie:
-
Rozenberg
Maria
ur. w Warszawie jako Franka Brodaty; w 1919 roku wyszła za Izaka Rakowera; matka Poli i Amka; właścicielka kilku kam...
-
N [nieznane]
Polak; dozorca
Polak; dozorca jednego z domów w Warszawie, należących do Marii Rozenberg (Franki Rakower); po powstaniu warszawskim...
-
Kwiatkowska
Maria
przed wojną dozorczyni domu przy ul. Nalewki, który należał do Marii Rozenberg (Franki Rakower); w czasie wojny mies...
-
Rozenberg
Maria