Następną noc autorka spędziła znów w piwnicy....
- NIE
-
Następną noc autorka spędziła znów w piwnicy. Rano poszła do dozorczyni jej domu przy ul. Nalewki. Dozorczyni przeżegnała się i nie chciała jej wpuścić. Kiedy autorka powołała się na wszystko dobre, co dla niej zrobiła, dozorczyni kazała jej przyjść o szóstej, bo teraz idzie do pracy. Kiedy autorka przyszła o szóstej, została wpuszczona, umyta i przebrana. Dozorczyni dała jej kubek gorącej wody i pozwoliła zostać na noc; obiecała, że postara się coś dla niej znaleźć. Sama nie może jej ukrywać, bo jest sublokatorką u kogoś. Na pytanie o poranne zachowanie odpowiedziała, że dopiero jak poszła do kościoła zapytać się o radę swojej patronki Matki Boskiej Nazareńskiej i usłyszała głos „Weź ją”, zdecydowała się jej pomóc.
- 1943-05-00
- 1943-06-00
- pomoc
- atmosfera, pomoc rzeczowa
-
Archiwum Yad Vashem
Relacja 03/3481
Zeznanie Marii Rozenberg, z pierwszego małżeństwa Franka Rakower, z domu Franka Brodaty, urodzonej w Warszawie o przejściach w getcie warszawskim, ucieczce z transportu do Treblinki i przeżyciach w ukryciu w Warszawie i okolicy.
Skrótowy opis pobytu w getcie; wykrycie bunkra w czasie powstania w getcie; ucieczka z pociągu jadącego do Majdanka; ukrywanie się na wsi; aryjska strona w Warszawie; praca nauczycielki religii w wiejskiej szkole; odzyskiwanie majątku po wojnie; praca w Komitecie Żydowskim w Warszawie; poszukiwania rodziny; emigracja;
Zeznanie nagrane w kwietniu 1971 r. przez Miriam Thau.
Maszynopis, s. 1-24, format: 290 x 210 mm, jęz. polski - 10
-
Powiązani ludzie:
-
Rozenberg
Maria
ur. w Warszawie jako Franka Brodaty; w 1919 roku wyszła za Izaka Rakowera; matka Poli i Amka; właścicielka kilku kam...
-
Kwiatkowska
Maria
przed wojną dozorczyni domu przy ul. Nalewki, który należał do Marii Rozenberg (Franki Rakower); w czasie wojny mies...
Powiązane miejsca:
-
Marszałkowska
mieszkanie Marii Kwiatkowskiej, do której udała się Maria Rozenberg (Franka Rakower) z prośbą o pomoc w ukrywaniu po...
-
Rozenberg
Maria