Przebywając już po stronie "aryjskiej&quo...
- NIE
-
Przebywając już po stronie "aryjskiej", latem 1943, autorka zauważa samochód ciężarowy, a w nim Niemca, który odwiedził ją w lutym. Niemiec jest w pasiaku i ma ogoloną głowę. Samochód z więźniami wjeżdża na teren getta, gdzie Niemcy utworzyli obóz. Autorka jest przekonana, że jej znajomy Niemiec to komunista.
- 1943-06-00
- 1943-09-00
- lato 1943
- lato 1943
- działania Niemców, życie prywatne/życie codzienne
-
Warunki życia w getcie warszawskim. Grabieże dokonywane przez Niemców, trudności aprowizacyjne. Autorka pracowała w Komitecie Domowym przy ul. Ogrodowej. Działalność kuchni ludowych, walka z epidemią tyfusu. Narastający głód, szmugiel żywności. Realizacja niemieckiego filmu propagandowego w getcie.
Przebieg wielkiej akcji likwidacyjnej (autorka ukrywała się wraz z dzieckiem, uniknęła wysiedlenia jako żona lekarza). Warunki życia w getcie szczątkowym po zakończeniu akcji, wysiedlenia w styczniu 1943 roku. W lutym 1943 r. autorka z dzieckiem przedostała się na tzw. aryjską stronę.
Pamiętnik pisany w ukryciu po tzw. aryjskiej stronie w Warszawie. Na karteczce informacja: „Pamiętnik przekazała p. Brzezińska, Instytut Polsko-Radziecki”.
Maszynopis, s. 1-31, format: 290 x 210 mm, jęz. polski - 30
-
Powiązani ludzie:
-
N.
N.
Niemiec, który odwiedza autorkę w jej mieszkaniu przy Zamenhofa 56 w lutym 1943. Częstuje jej dziecko cukierkami i o...
-
N.
N.