Powstały w getcie liczne sklepy – często jeden...
- TAK
-
Powstały w getcie liczne sklepy – często jeden sklep mieści kilka sklepików np. optyka, krawca i sklep spożywczy. Pobudowano też liczne drewniane budy, aby pomieścić w nich rozmaite sklepy. Powstało dużo kawiarni i jadłodajni. Na ul. Grzybowskiej i ul. Gęsiej powstały liczne targowiska.
- 1941-08-00
- 1941-08-00
- w getcie
- gospodarcze
- handel
-
Autor zebrał wszystkie swoje zapiski z dwóch lat od 1939 do 1941roku w postaci dziennika prowadzonego po polsku i po angielsku „Diary” oraz krótkich artykułów. Dziennik to zapiski dotyczące oblężenia Warszawy, początków okupacji (m. in. o pracach przymusowych) oraz życia w getcie warszawskim. Diary to skrócona wersja dziennika w języku angielskim.
W pamiętniku znajdują się refleksje na temat: genezy upadku Polski – krytyka polityki przedwojennego państwa polskiego, świadka naocznego – streszczenie wypowiedzi Heinricha Heinego dotyczących Żydów i Polaków, przypomnienie prześladowań Żydów w różnych epokach, wypisy z pamiętników Ludendorffa, dotyczące Polski, refleksje o dyktaturze i dyktatorach, sytuacja demograficzna Francji w oświetleniu książki Jeana Giraudoux Pleins pouvoirs.
Publikacja: Pamiętniki z getta warszawskiego, Warszawa 1993, s. 35-40 (fragment) - 18
-
niektóre rzemiosła mają trochę pracy np. krawcy w szopach. s.18
-
Powiązani ludzie:
-
Hasenfuss
Chaim
Wychowywał się w Warszawie. Ukończył pod okupacją niemiecką gimnazjum R. Kowalskiego. Ukończył kilka fakultetów (m....
Powiązane miejsca:
-
Grzybowska
formalny targ uliczny - również na ul. Ciepłej i na ulicy Gęsiej też jest targowisko
-
Hasenfuss
Chaim