Wspomnienia sprzed wojny Chaima Hasenfussa: w...
- TAK
-
Wspomnienia sprzed wojny Chaima Hasenfussa: w 1915 roku rosyjscy żołnierze maszerujący z armatą ul. Marszałkowską i śpiewający „Na szto mnie mat radiła”; okupacja niemiecka w Warszawie, kartki na chleb, Beseler, Markentenderei, Wasserbetter i legiony Piłsudskiego; niepodległość Polski od 11 listopada 1918 roku; w 1920 roku bolszewicy będący pod Warszawą; wewnętrzne walki, które wstrząsnęły krajem; w 1922 roku morderstwo prezydenta Narutowicza; w 1926 roku zamach stanu dokonany przez Piłsudskiego i objęcie przez niego władzy.
- 1939-09-30
- 1939-09-30
- przed wojną
- życie prywatne / życie codzienne
- inteligencja, życie prywatne
-
Autor zebrał wszystkie swoje zapiski z dwóch lat od 1939 do 1941roku w postaci dziennika prowadzonego po polsku i po angielsku „Diary” oraz krótkich artykułów. Dziennik to zapiski dotyczące oblężenia Warszawy, początków okupacji (m. in. o pracach przymusowych) oraz życia w getcie warszawskim. Diary to skrócona wersja dziennika w języku angielskim.
W pamiętniku znajdują się refleksje na temat: genezy upadku Polski – krytyka polityki przedwojennego państwa polskiego, świadka naocznego – streszczenie wypowiedzi Heinricha Heinego dotyczących Żydów i Polaków, przypomnienie prześladowań Żydów w różnych epokach, wypisy z pamiętników Ludendorffa, dotyczące Polski, refleksje o dyktaturze i dyktatorach, sytuacja demograficzna Francji w oświetleniu książki Jeana Giraudoux Pleins pouvoirs.
Publikacja: Pamiętniki z getta warszawskiego, Warszawa 1993, s. 35-40 (fragment) - 4
-
Powiązani ludzie:
-
Hasenfuss
Chaim
Wychowywał się w Warszawie. Ukończył pod okupacją niemiecką gimnazjum R. Kowalskiego. Ukończył kilka fakultetów (m....
-
Beseler
Hans
Od 1915 roku był generał-gubernatorem okupowanej przez wojska niemieckie części rosyjskiego Królestwa Polskiego. Po...
-
Hasenfuss
Chaim