W czasie bombardowania miasta przez radio prze...
- TAK
-
W czasie bombardowania miasta przez radio przemawiało dwóch wojskowych – jeden prostym, żołnierskim tonem dawał dość niemądre rady dotyczące ewakuacji ludności męskiej z miasta, co spowodowało w następstwie masakrę ewakuujących się ludzi z niemieckich samolotów. Drugi wojskowy, pełen uczucia młody oficer, mówił o bombardowanych Nalewkach i o tym, jak ktoś z tłumu dał tabliczkę czekolady amerykańskiemu korespondentowi.
- 1939-09-25
- 1939-09-27
- przed gettem
- życie prywatne / życie codzienne
- atmosfera, nalot
-
Autor zebrał wszystkie swoje zapiski z dwóch lat od 1939 do 1941roku w postaci dziennika prowadzonego po polsku i po angielsku „Diary” oraz krótkich artykułów. Dziennik to zapiski dotyczące oblężenia Warszawy, początków okupacji (m. in. o pracach przymusowych) oraz życia w getcie warszawskim. Diary to skrócona wersja dziennika w języku angielskim.
W pamiętniku znajdują się refleksje na temat: genezy upadku Polski – krytyka polityki przedwojennego państwa polskiego, świadka naocznego – streszczenie wypowiedzi Heinricha Heinego dotyczących Żydów i Polaków, przypomnienie prześladowań Żydów w różnych epokach, wypisy z pamiętników Ludendorffa, dotyczące Polski, refleksje o dyktaturze i dyktatorach, sytuacja demograficzna Francji w oświetleniu książki Jeana Giraudoux Pleins pouvoirs.
Publikacja: Pamiętniki z getta warszawskiego, Warszawa 1993, s. 35-40 (fragment) - 3-4
-
Powiązani ludzie:
-
Hasenfuss
Chaim
Wychowywał się w Warszawie. Ukończył pod okupacją niemiecką gimnazjum R. Kowalskiego. Ukończył kilka fakultetów (m....
Powiązane miejsca:
-
Nalewki
przez radio młody oficer opowiadał o bombardowaniu w dniach 25 – 27 września 1939 na tej ulicy; obecnie ulica gen. A...
-
Hasenfuss
Chaim