Malarze z "Ogródka" zostają zabrani...
- TAK
-
Malarze z "Ogródka" zostają zabrani na Umschlagplatz. Nie ukryli się, gdy usłyszeli nadchodzących Ukraińców, bowiem rano dostali pieczęcie od Cartherd-Muellera wykluczająca ich z przesiedlenia. Jednak po południu szopa Muellera dostała nakaz likwidacji. Parutysięczną partię na Umschlagplatz poprowadzili Ukraińcy oraz paru Niemców. Julian Traube chciał im pomóc, lecz nie mógł, ponieważ partia została pognana prosto do wagonów. Nie odbyła się żadna selekcja. Malarze zostawili swoje żony.
- 1942-09-00
- 1942-09-00
- wysiedlenie
- działania Niemców
- Niemcy, próby ratunku, szopy, twórcy, Ukraińcy, wysiedlenie
-
Pamiętniki Żydów; sygn.302/27; w Archiwum ŻIH;
Pamiętnik zawiera informacje o różnych aspektach życia w getcie
warszawskim: wewnętrzne więzienie w getcie, przymusowa dezynfekcja, działalność agentów gestapo (tzw. trzynastki) oraz przedsiębiorców Kona i Hellera, przesiedlenia ludności z prowincji, działalność komitetów domowych, rozwarstwienie społeczne ludności getta, szmugiel żywności, konfiskata futer, zmniejszanie granic getta, wystawy sztuki, przesiedlenie Cyganów do getta. Fragmenty o charakterze informacyjnym przeplatają się ze zbeletryzowaną narracją, poświęconą przeżyciom.
Autor (ur. 1915) był z zawodu artystą-malarzem, a podczas okupacji funkcjonariuszem Żydowskiej Służby Porządkowej w getcie warszawskim. Jak wynika z posłowia do pamiętnika, podczas powstania w getcie wydostał się na tzw. aryjską stronę, a po powstaniu warszawskim został wywieziony do Sachsenhausen. W 1945 r. przekazał pamiętnik Żydowskiej Komisji Histo-rycznej w Warszawie. Zmarł we Francji w 1955 r. - 205-206
-
Powiązani ludzie:
-
Traube
Julian
Architekt. Obiekt westchnien Ireny Grenstein. Pracował w Służbie Porządkowej.Należał do plutonu łączników rezerwowyc...
-
Traube
Julian