Próba znalezienia pomocy na posterunku policji...
- TAK
-
Próba znalezienia pomocy na posterunku policji żydowskiej. Policjanci chcą wydać autora oficerowi niemieckiemu: „Dowlokłem się do komendy milicji żydowskiej, gdzie poradzono mi zapisać się na nowo powstałą placówkę pracy. Jakże jednak, pracować nie mogąc, utrzymać się na nogach? Milicjanci nie umieją mi odpowiedzieć na to pytanie, zdradzają jednak wyraźną ochotę "zgłoszenia" tego wypadku dyżurującemu oficerowi niemieckiemu. Nie czekając na ich decyzje, wymykam się na ulicę postanawiając za wszelką cenę dotrzeć do znajdującej się poza bramami getta, szczotkami, na której pracowałem.”
- 1942-11-00
- 1942-12-17
- w getcie
- życie prywatne / życie codzienne
- placówki, policja żydowska, szopy
-
Archiwum ŻIH; 302/139
Natan Żelechower (Jan Kurczab)
bez tytułu
Warunki życia w getcie warszawskim. Pobyt w schronach po wielkiej akcji 1942 r., wywózka do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Cierpienia więźniów Majdanka. Transport do Auschwitz, pobyt w obozie w Jawiszowicach, praca w kopalni. „Marsz śmierci” do Wodzisławia Śląskiego i ewakuacja do Buchenwaldu. Praca w obozach Ohrdruf i Crawinkel (w kamieniołomach). Piesza ewakuacja do Buchenwaldu. Wyzwolenie, sytuacja byłych więźniów po wyzwoleniu.
Autor był z zawodu technikiem dentystycznym. Pamiętnik, spisany po wojnie, przekazał Żydowskiej Komisji Historycznej w Krakowie. Zbieżność jego przybranego nazwiska z nazwiskiem publicysty prasy krakowskiej i działacza społecznego jest przypadkowa.
Publikacja: Natan Żelechower, Siedem obozów, „Biuletyn ŻIH”, nr 4 (68),
1968, s. 7-51 (skrót); Pamiętniki z getta warszawskiego, Warszawa 1993,
s. 46-47, 86-89, 129-135 (fragmenty) - s. 19
-
Powiązani ludzie:
-
Żelechower (Kurczab)
Natan (Jan)
Natan Żelichower był z zawodu technikiem dentystycznym. Swoją historię w pamiętniku zaczyna opisywać od wiosny 1943...
-
Żelechower (Kurczab)
Natan (Jan)