Atmosfera w kryjówkach, które uniknęły wykryci...
- TAK
-
Atmosfera w kryjówkach, które uniknęły wykrycia. Groza śmierci: „A potem - śmiertelna cisza — i my w niej. Ludzie już nie z tego świata. Nie umiemy przerwać tej ciszy, nie mamy jej czym wypełnić. Groza śmierci jest zbyt silna, aby w niej trwać dłużej - a jednak zbyt słaba, aby zabić. Cisza męczy nas - czemu nikt nie mówi ani słowa? -przecież znowu mamy kilka godzin życia przed sobą."
- 1942-09-06
- 1942-09-12
- wysiedlenie
- życie prywatne / życie codzienne
- atmosfera, kryjówka
-
Archiwum ŻIH; 302/139
Natan Żelechower (Jan Kurczab)
bez tytułu
Warunki życia w getcie warszawskim. Pobyt w schronach po wielkiej akcji 1942 r., wywózka do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Cierpienia więźniów Majdanka. Transport do Auschwitz, pobyt w obozie w Jawiszowicach, praca w kopalni. „Marsz śmierci” do Wodzisławia Śląskiego i ewakuacja do Buchenwaldu. Praca w obozach Ohrdruf i Crawinkel (w kamieniołomach). Piesza ewakuacja do Buchenwaldu. Wyzwolenie, sytuacja byłych więźniów po wyzwoleniu.
Autor był z zawodu technikiem dentystycznym. Pamiętnik, spisany po wojnie, przekazał Żydowskiej Komisji Historycznej w Krakowie. Zbieżność jego przybranego nazwiska z nazwiskiem publicysty prasy krakowskiej i działacza społecznego jest przypadkowa.
Publikacja: Natan Żelechower, Siedem obozów, „Biuletyn ŻIH”, nr 4 (68),
1968, s. 7-51 (skrót); Pamiętniki z getta warszawskiego, Warszawa 1993,
s. 46-47, 86-89, 129-135 (fragmenty) - s. 12
-
Powiązani ludzie:
-
Żelechower (Kurczab)
Natan (Jan)
Natan Żelichower był z zawodu technikiem dentystycznym. Swoją historię w pamiętniku zaczyna opisywać od wiosny 1943...
-
Żelechower (Kurczab)
Natan (Jan)