Rada Żydowska była zobowiązana ustalić swojego...
- TAK
-
Rada Żydowska była zobowiązana ustalić swojego specjalnego łącznika przy komendzie przesiedleńczej, celem spełniania wszelkich zachcianek Niemców. First i młodzi Lichtenbaumowie sprawowali tę funkcję, zdobywając dla oprawców najwykwintniejsze produkty żywnościowe, delikatesy, trunki, tytoń i owoce. To, czego nie było w getcie, należało zdobyć poza gettem. Rada Żydowska była zmuszona pokrywać wszelkie koszty.
- 1942-07-00
- 1942-08-00
- lipiec, sierpień 1942
- wysiedlenie
- działania Niemców
- Judenrat, Niemcy
-
Część V. Likwidacja getta warszawskiego.
Przebieg wielkiej akcji likwidacyjnej w getcie warszawskim w lipcu i sierpniu 1942 roku. Samobójstwo A. Czerniakowa. Relacja uciekiniera z Treblinki. Próby uniknięcia wysiedlenia poprzez uzyskanie zaświadczeń o zatrudnieniu.
Autor był lekarzem, uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r.,
następnie do maja 1940 r. przebywał w Pińsku, skąd przedostał się do Warszawy. W getcie był kierownikiem sierocińca przy ul. Wolność. 7 sierpnia 1942 r. (pod jego nieobecność) Niemcy wywieźli dzieci i personel sierocińca). Następnego dnia autor wydostał się na tzw. aryjską stronę. Ukrywając się spisywał wspomnienia (pozostawił plan dzieła w 6 częściach). W 1943 r. zgłosił się do Hotelu Polskiego, został wywieziony do Bergen-Belsen, zginął w Auschwitz. Pamiętnik dostarczyła do Żydowskiej Komisji Historycznej siostra autora. - 26
-
U autora str. 26 okresu V.
-
Powiązani ludzie:
-
First (Fürst)
Nina
Córeczka Izraela Firsta (Fürsta) i Wery z d. Reich. Przed wojną mieszkali w Żydowskim Domu Akademickim, gdzie ojciec...
-
Lichtenbaum
Mieczysław
Przewodniczący Wydz. Techniczno-Budowlanego Gminy.
-
Lichtenbaum
Edward
Jeden z dwóch przewodniczących (razem z Kupczykierem)Transferu [chodzi o Transferstelle] przy Gminie.
-
First (Fürst)
Nina