Szeryński wydał rozporządzenie blokowania domó...
- TAK
-
Szeryński wydał rozporządzenie blokowania domów od najwcześniejszych godzin porannych, aż do godziny policyjnej. Nakaz ten był wzmocnieniem stosowanych do tej pory łapanek. Miał doprowadzić do efektywniejszego wyłapywania osób nieuprawnionym do przebywania na terenie getta. Szeryński awansował o stopień.
- 1942-07-24
- po 24 lipca 1942
- wysiedlenie
- administracyjne
- policja żydowska, wysiedlenie
-
Część V. Likwidacja getta warszawskiego.
Przebieg wielkiej akcji likwidacyjnej w getcie warszawskim w lipcu i sierpniu 1942 roku. Samobójstwo A. Czerniakowa. Relacja uciekiniera z Treblinki. Próby uniknięcia wysiedlenia poprzez uzyskanie zaświadczeń o zatrudnieniu.
Autor był lekarzem, uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r.,
następnie do maja 1940 r. przebywał w Pińsku, skąd przedostał się do Warszawy. W getcie był kierownikiem sierocińca przy ul. Wolność. 7 sierpnia 1942 r. (pod jego nieobecność) Niemcy wywieźli dzieci i personel sierocińca). Następnego dnia autor wydostał się na tzw. aryjską stronę. Ukrywając się spisywał wspomnienia (pozostawił plan dzieła w 6 częściach). W 1943 r. zgłosił się do Hotelu Polskiego, został wywieziony do Bergen-Belsen, zginął w Auschwitz. Pamiętnik dostarczyła do Żydowskiej Komisji Historycznej siostra autora. - 15
-
U autora 15 str. okresu V.
-
Powiązani ludzie:
-
Szeryński vel Szenkman
Józef Andrzej
Przed wojną inspektor PP. Komendant SP.Przy przesłaniu partii zatrzymanych na ulicy Żydów do miejsca badań lekarskic...
-
Szeryński vel Szenkman
Józef Andrzej