Po pierwszym dniu akcji przesiedleńczej, Erlic...
- TAK
-
Po pierwszym dniu akcji przesiedleńczej, Erlich awansował i zaczął pełnić funkcje zastępcy komendanta służby porządkowej Lejkina. Erlich zyskał sobie ogromną popularność dzięki temu, że załatwiał glejty od gestapo dla pracowników służb porządkowych, dzięki którym mieli pozostać w getcie.
- 1942-07-23
- wysiedlenie
- administracyjne
- kolaboracja, policja żydowska
-
Część V. Likwidacja getta warszawskiego.
Przebieg wielkiej akcji likwidacyjnej w getcie warszawskim w lipcu i sierpniu 1942 roku. Samobójstwo A. Czerniakowa. Relacja uciekiniera z Treblinki. Próby uniknięcia wysiedlenia poprzez uzyskanie zaświadczeń o zatrudnieniu.
Autor był lekarzem, uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r.,
następnie do maja 1940 r. przebywał w Pińsku, skąd przedostał się do Warszawy. W getcie był kierownikiem sierocińca przy ul. Wolność. 7 sierpnia 1942 r. (pod jego nieobecność) Niemcy wywieźli dzieci i personel sierocińca). Następnego dnia autor wydostał się na tzw. aryjską stronę. Ukrywając się spisywał wspomnienia (pozostawił plan dzieła w 6 częściach). W 1943 r. zgłosił się do Hotelu Polskiego, został wywieziony do Bergen-Belsen, zginął w Auschwitz. Pamiętnik dostarczyła do Żydowskiej Komisji Historycznej siostra autora. - 13,14
-
U autora 13 i 14 str. okresu V.
-
Powiązani ludzie:
-
Erlich
I
Zastrzelony na Pawiaku; barwna postać
-
Erlich
I