Imię: N. Nazwisko: N.
- TAK
- N.
- N.
-
Niemiec, który odwiedza autorkę w jej mieszkaniu przy Zamenhofa 56 w lutym 1943. Częstuje jej dziecko cukierkami i opowiada o klęsce wojska niemieckiego pod Stalingradem. Autorka, przebywając już po stronie "aryjskiej" latem 1943, zauważa Niemca podobnego do jej niespodziewanego gościa sprzed paru miesięcy. Wjeżdża on jako więzień do obozu utworzonego na terenie zniszczonego getta. Autorka jest przekonana, że jest on komunistą.
- Niemcy
-
Warunki życia w getcie warszawskim. Grabieże dokonywane przez Niemców, trudności aprowizacyjne. Autorka pracowała w Komitecie Domowym przy ul. Ogrodowej. Działalność kuchni ludowych, walka z epidemią tyfusu. Narastający głód, szmugiel żywności. Realizacja niemieckiego filmu propagandowego w getcie.
Przebieg wielkiej akcji likwidacyjnej (autorka ukrywała się wraz z dzieckiem, uniknęła wysiedlenia jako żona lekarza). Warunki życia w getcie szczątkowym po zakończeniu akcji, wysiedlenia w styczniu 1943 roku. W lutym 1943 r. autorka z dzieckiem przedostała się na tzw. aryjską stronę.
Pamiętnik pisany w ukryciu po tzw. aryjskiej stronie w Warszawie. Na karteczce informacja: „Pamiętnik przekazała p. Brzezińska, Instytut Polsko-Radziecki”.
Maszynopis, s. 1-31, format: 290 x 210 mm, jęz. polski - 29, 30