Imię: Janina Nazwisko: Pomer
- TAK
- Kobieta
- Janina
- Pomer
-
Ciotka Juliana Traube. Jej męża złapano do obozu do Kawęczyna. Postanowiła dołączyć do męża jako aryjka. Przeszła przez kontrolę przy bramach getta szczęśliwie, jednak jeszcze tego samego dnia przywieziono ją na Umschlagplatz. Popełniła błąd, zamiast iść z kolumną pracowników aż do fabryki, wyskoczyła z kolumny zaraz po wyjściu z getta. Jakiś "szantażysta" oddał ją w ręce policjantów, którzy odprowadzili ją do Befehlstelle. Julian Traube nie mógł nic dla niej zrobić, bowiem partie z Befehlstelle odprowadzane są na Umschlagplazt z listą imienną.
-
Pamiętniki Żydów; sygn.302/27; w Archiwum ŻIH;
Pamiętnik zawiera informacje o różnych aspektach życia w getcie
warszawskim: wewnętrzne więzienie w getcie, przymusowa dezynfekcja, działalność agentów gestapo (tzw. trzynastki) oraz przedsiębiorców Kona i Hellera, przesiedlenia ludności z prowincji, działalność komitetów domowych, rozwarstwienie społeczne ludności getta, szmugiel żywności, konfiskata futer, zmniejszanie granic getta, wystawy sztuki, przesiedlenie Cyganów do getta. Fragmenty o charakterze informacyjnym przeplatają się ze zbeletryzowaną narracją, poświęconą przeżyciom.
Autor (ur. 1915) był z zawodu artystą-malarzem, a podczas okupacji funkcjonariuszem Żydowskiej Służby Porządkowej w getcie warszawskim. Jak wynika z posłowia do pamiętnika, podczas powstania w getcie wydostał się na tzw. aryjską stronę, a po powstaniu warszawskim został wywieziony do Sachsenhausen. W 1945 r. przekazał pamiętnik Żydowskiej Komisji Histo-rycznej w Warszawie. Zmarł we Francji w 1955 r. - 135,159,204-205