Imię: Józef Nazwisko: Łaski
- TAK
- Mężczyzna
- Józef
- Łaski
- 1978
- 1978-00-00
- Tak
-
Prowadził małą firmę antykwaryczną. Był posiadaczem dużego księgozbioru. Od początku okupacji mieszkał wraz z rodziną i licznymi krewnymi na terenie małego getta na ulicy Elektoralnej.
W gettcie pomagał żonie w prowadzeniu kompletów dla dzieci, ucząc geografii. W sierpniu 1942 roku tragicznie zginęła jego żona, co wpłyneło na decyzję o wydostaniu się z getta. W przejściu na drugą stronę pomogła mu Zofiia Korczak-Blantowa.
Do wybuchu Powstania ukrywał się bez dokumentów, póżniej już jako Zawadzki Wacław. Po wyzwoleniu odnalazł swoją córką, pozostał do śmierci przy okupacyjnym nazwisku. - inteligencja, kryjówka, wokół autora
-
Opracowano na podstawie tekstu autorstwa Wiktorii Śliwowskiej; s. 119-126 (w:) Dzieci Holocaustu Mówią..., t. 1
-
Powiązane źródła:
-
Kilkadziesiąt życiorysów oraz wspomnień dzieci Holocaustu w Polsce ukazujących okupacyjną rzeczywistość. Historie najmłodszych świadków wydarzeń z terenów niemalże całego kraju. Pokazują ich codzienną ciężką walkę o przetrwanie, zmagania z terrorem okupanta, tragedie rodzinne, śmierć najbliższych osób. Niektóre z relacji dotyczą jeszcze okresu przed wojennego, inne zaś lat już powojennych.
Życiorysy osób, które po wojnie zostały głównie w Polsce. Dwa z nich nadesłano z Izraela. - 123
-
Powiązane wydarzenia: