Wywiad USC 14797 – Lusia Hornstein

 • Lusia
 • Hornstein
 • wywiad USC Shoah Foundation
 • tak
 • po wojnie
 • angielski
 • Lusia (Lea) Hornstein, z domu Schwarzwald, ur. 24.12.1925 r. we Lwowie, córka Friedy z d. Majer i Norberta. Miała dwóch braci - starszego o 2 lata Julka i młodszego o 4 lata Emila (Milka). Rodzina była zamożna, ojciec eksportował na całą Europę drzewo na zapałki i ołówki. Mieszkali we własnym domu na ul. Bernsztajna 5. Lusia grała na pianinie, w domu były dwie pokojówki. Rodzice byli progresywni, matka należała do WIZO. Gdy do Lwowa weszli Rosjanie, ojcu zabrano przedsiębiorstwo. Do ich mieszkania wprowadzili się obcy ludzie, zostały im dwa pokoje. Po wejściu Niemców starszy brat i ojciec zostali aresztowani, brata zabito, a ojciec zdołał wrócić do domu. Zabrano go do obozu pracy pod Lwowem, gdzie na początku 1942 r. zmarł na tyfus. Matka znalazła się z Milkiem i Lusią w getcie. Znaleźli prace w sortowni szmat, Lusia pracowała jako sprzątaczka w domu szefa. Poznała tam rodzinę Sonderlingów ze Śląska, którzy praktycznie zarządzali całą firmą. Sonderlingowie namawiali ją, żeby uciekła ze Lwowa na aryjskich papierach. Gdy matka została zabrana w czasie selekcji. Lusia zdecydowała się wyjechać. Od kuzyna Solo Schwarzwalda dostała adres jego rodziny ukrywającej się w Warszawie. Sonderlingowie zorganizowali jej podróż pod opieką folksdojczki. W Warszawie Lusia zamieszkała wraz z ukrywającymi się Schwarzwaldami. Kilkakrotnie zmieniali mieszkania. Gdy skończyły im się pieniądze, zaczęli produkować papierosy. Lusia brała również udział w konspiracji AK, była kurierką. W czasie powstania była sanitariuszką. Po powstaniu wyszli z rodziną z Warszawy, zamieszkali u chłopa na Okęciu. Pracowali tam w niemieckiej kuchni. Po wyzwoleniu wyjechali z Polski. Lusia studiowała w Niemczech medycynę. Wyszła tam za mąż i wyjechała do USA.
  Zmarła w 1998 r.
  USC Shoah Foundation – The Institute for Visual History and Education Leavey Library 650 West 35th Street, Suite 114 Los Angeles, CA 90089-2571
  https://vhaonline.usc.edu

  Na podstawie losów Lusi, jej rodziny i rodziny jej męża powstała książka napisana przez Jean M. Peck, "A story of love and Holocuast Survival", ed. University of Illionois Press Urbana and Chicago 1998. Wykorzystano ją również przy opracowywaniu losów Lusi Hornstein.