Imię: Ludwig Nazwisko: Hahn
- NIE
- Mężczyzna
- Ludwig
- Hahn
- Tak
- Warszawa
- Niemiec
-
Dr prawa. Były ,komendant gestapo w Warszawie (1941-1944), Był bezpośrednio odpowiedzialny za morderstwa Żydów i Polaków w czasie wojny. Po wojnie żył wolno przez 27 lat. Był bogatym człowiekiem. Miał własna agencje ubezpieczeniową w Hamburgu. Jego majątek był zarejestrowany na żonę. Oficjalnie był "ubogi" Postepowanie przeciw niemu zaczęło się w 1952 r. Rząd niemiecki się nie spieszył. Przez lata prokurator zgromadził 130 tomów akt. W tym czasie był aresztowany dwa razy, wychodził za kaucją. W czasie jego pierwszego aresztowania firmą Hahn`a kierował jego bliski przyjaciel, sędzia sądu majątkowego w Hamburgu. Przyjaciel "omyłkowo|" przesłał mu akta, które później znaleziono w willi Hahn`a na przedmieściach Hamburga. W 1972 r. w Hamburgu trwał jego proces. Miał obrońców z urzędu. Jednym ze świadków był Julian Hirshaut, były więzień Pawiaka. Jego zeznania nie zrobiły wrażenia na oskarżonym. Oświadczył, że jest całkowicie niewinny. Do przyspieszenia procesu przyczynił się Simon Wiesenthal, który w 1973 r. napisał list do kanclerza Willie Brandta. Hahn został skazany na 12 lat więzienia z powodu "współpracy" w mordowaniu ludzi. Z innych zarzutów został oczyszczony. Po protestach w Niemczech i w innych krajach, był sądzony ponownie i dostał wyrok dożywocia.
- powstanie w getcie, powstanie warszawskie, przed gettem, w getcie, wysiedlenie
- działania Niemców
- antysemityzm, atmosfera, gestapo/żandarmeria
-
Julian Hirshaut w swojej książce pt. "ciemne noce Pawiaka" napisał, że do czasu jego zeznań, koszt adwokata Hahn`a przekroczył milion marek
-
Powiązane źródła:
-
Po wojnie został utworzony prywatny zbiór dokumentów dotyczących Pawiaka. Utworzył go Bronisław Anlen, żydowski dentysta z Warszawy, więzień od listopada 1943 r.
-
Powiązani ludzie:
-
Guttman
Leon
(Obcy)
Został uwięziony na Pawiaku. Wiosną 1944 r. Niemcy uczynili go pisarzem dla oddz. VII i VIII. Brał czynny udział w o...
-
Anlen
Bronisław
(Obcy)
Dentysta z Warszawy (w innych źródłach - technik dentystyczny). W listopadzie 1943 r. został uwięziony na Pawiaku, n...
-
Wanat
Leon
(Obcy)
Był więźniem Pawiaka od pierwszych dni okupacji. Był tam urzędnikiem w centralnym biurze więzienia, miał pod opieką...
Powiązane miejsca:
-
Dzielna [Pawiak] 24/28
Teren między ulicami: Dzielną, Smoczą, Pawią i Więzienną. Główny budynek więzienia miał 3 pietra, ok. 200 m długości...
Powiązane wydarzenia:
-
Guttman
Leon
(Obcy)