Imię: nieznane Nazwisko: Hirshaut
- NIE
- Mężczyzna
- nieznane
- Hirshaut
- Koszarski
- 1943-11
- Warszawa
- Nie
- Spoza Warszawy
- Drohobycz
- Warszawa ul. Ludna 2
- Żyd
- dobry
- wyższe
- w mieszkaniu
-
Pochodził z rodziny rabinackiej z tradycjami. Miał pięcioro rodzeństwa: trzech braci i dwie siostry. Ojciec prowadził życie świeckie. Ukończył prawo, praktykował u adwokata w Drohobyczu. Cała rodzina znalazła się w getcie. On z żoną zamieszkali w Warszawie w wynajętym pokoju, na ul. Ludnej, pod aryjskim nazwiskiem. Jego wygląd i zachowanie w żaden sposób nie świadczyło o jego pochodzeniu. W Warszawie został "przedstawicielem handlowym" kilku przemytników żywności, z którymi się zaprzyjaźnił. Jego dawny pracodawca, pochodzący ze Lwowa, również przebywał w Warszawie. Dzięki tej znajomości mógł załatwić prawdziwe dokumenty jedynemu ocalałemu bratu, Julianowi Hirshautowi, który pod koniec 1942 r. przyjechał do Warszawy. Julian mieszkał u brata przez tydzień. Później wynajął pokój na Żurawiej, a brat zapłacił mu czynsz za miesiąc. Julian jadał u niego codziennie kolację. Pewnego dnia dowiedział się, że jego znajomy adwokat, który pomagał jemu i bratu w uzyskaniu dokumentów, został aresztowany i że był śledzony już od jakiegoś czasu. Uprzedził o tym Juliana, ale uspokajał go, że prawdopodobnie nie miało to związku z ich dokumentami. Julian został aresztowany w lipcu 1943 r. na ulicy i trafił na Pawiak, przeżył wojnę już nigdy się nie spotkali.
W listopadzie 1943 r. Julian, wtedy więzień Pawiaka, przez okno łaźni więziennej, w której pracował, zobaczył w grupie świeżo przywiezionych więźniów swojego brata. Brat Juliana stał w pierwszym szeregu w swoim palcie, w ręku trzymał kapelusz, miał całkiem siwą głowę. Cała grupa została wprowadzona do więzienia. Pomimo zabiegania Juliana o uratowanie go, został zgładzony. - powstanie w getcie, w getcie, wysiedlenie
- działania Niemców, śmierć
- antysemityzm, gestapo/żandarmeria, kontakty z innymi Żydami, z papierami aryjskimi
-
Powiązane źródła:
-
Po wojnie został utworzony prywatny zbiór dokumentów dotyczących Pawiaka. Utworzył go Bronisław Anlen, żydowski dentysta z Warszawy, więzień od listopada 1943 r.
-
Powiązani ludzie:
-
Hirshaut
Julian
(rodzeństwo)
Pochodził z rodziny rabinackiej z tradycjami. Miał pięcioro rodzeństwa: trzech braci i dwie siostry. Ojciec prowadzi...
Powiązane miejsca:
-
Ludna 2
Mieszkanie, w którym wynajmował pokój brat Juliana Hirshauta, z żoną. Przez tydzień mieszkał u nich Julian.
-
Dzielna [Pawiak] 24/28
Teren między ulicami: Dzielną, Smoczą, Pawią i Więzienną. Główny budynek więzienia miał 3 pietra, ok. 200 m długości...
-
Hirshaut
Julian
(rodzeństwo)