Imię: Olek Nazwisko: Blum
- TAK
- Mężczyzna
- Olek
- Blum
- 1936-00-00
- Warszawa
- Tak
- Z Warszawy
- ul. nieznana
- getto warszawskie ul. nieznana; Pańska; Gęsia; Franciszkańska; Krochmalna;
- Żyd
- dobry
- w mieszkaniu
-
Miał starszą siostrę Wiesię. W wieku 2 miesięcy przeszedł operacje jelit. Jego dom został zburzony w pierwszych dniach wojny. Przez cztery tygodnie ukrywał się z rodzicami w piwnic, a później zamieszkali w szpitalu na Czystem. Po utworzeniu getta, mieszkał w nim z rodzicami. W czasie akcji wysiedleńczej Niemcy zabrali ojca. Ojcu udało się uciec (brak dokładnej informacji). Kilkakrotnie przeprowadzał się z rodzicami w małym getcie, w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca. Matka kolejno wysyłała synów na stronę aryjską. Olek trafił początkowo do pani Barkowskiej na Krochmalną. Później przez rok mieszkał na Żoliborzu. Zmieniał miejsca zamieszkania kilkakrotnie, Warszawa (ul. nieznana) , Ursus (gospodarz był alkoholikiem), Międzylesie. W Międzylesiu poczuł się bardzo dobrze, nikt tam nie wiedział, że jest Żydem, a okolica leśna i strumyk obok. Kiedy zaczęli zbliżać się Rosjanie, matka, bojąc się że front ich rozdzieli, zabrała go do Miedzeszyna gdzie sama mieszkała. W Miedzeszynie chodził do szkoły, do trzeciej klasy. Jego starsza siostra Wiesia - do pierwszej gimnazjalnej. Tam doczekali wyzwolenia. Odnalazła się ciotka (nie jest określone pokrewieństwo) i Grześ. Po wojnie matka poszła do szpitala na operację, a dzieci zamieszkały z ciotką w Świdrze. Olek dalej chodził do szkoły, Wiesia dojeżdżała do gimnazjum w Miedzeszynie. Kiedy matka wyzdrowiała znalazła pracę kierowniczki zakładu (domu dziecka?) w Otwocku, gdzie zabrała Olka.
- po wojnie, powstanie w getcie, przed gettem, w getcie, wysiedlenie
- dzieci, mieszkaniowe, ocaleni, wyjście z getta
-
Z innego źródła, Wywiad USC 46201 - Aleksander Blum , wynika, że Olek jest synem Abraszy i Luby Bielickiej. Swoja siostrę Wiktorię nazywa Wiesią.
Olek w swoim "życiorysie" wymienia imiona jeszcze dwojga dzieci wysłanych na stronę aryjską: swojej starszej siostry Wiesi i Grzesia. Grześ, który po wojnie wyjechał z ciotką Olka do Rumunii, był prawdopodobnie synem ciotki.
-
Powiązane źródła:
-
Powiązani ludzie:
-
Borkowska
Aurelia
(Obcy / Pomagający)
Aurelia Borkowska (podana jako Maria Barkowska we wspomnieniach Władki Meed), Polka, która ukrywała przez kilka dni...
Powiązane miejsca:
-
Krochmalna
Mieszkanie pani Barkowskiej, gdzie trafił po wyprowadzeniu z getta sześcioletni Olek Blum.
- Międzylesie ul. nieznana
-
Borkowska
Aurelia
(Obcy / Pomagający)