Matka, Stefania Sterling z domu Blumsztein, do...
- NIE
-
Matka, Stefania Sterling z domu Blumsztein, doprowadziła swoją córkę Lilianę do wachy, dalej dziewczynka poszła sama. Za bramą odebrała ją koleżanka matki – przed wojną pracowały razem u Schillera – Szkolnika, chiromanty. Opiekunka Liliany mieszkała z mężem w jednym pokoju. Liliana spała na kozetce. Przeważnie była w domu, czytała książki; pomagała opiekunce w pracach domowych. Starała się być cichym, spokojnym człowiekiem, dzieckiem przestała być w getcie. Dla sąsiadów była nieślubnym dzieckiem opiekuna. Wychodziła w czasie modlitw podwórkowych: żarliwie się modliła i śpiewała religijne pieśni; zanim opuściła getto, matka poleciła jej, by do końca życia trzymała się wiary katolickiej.
- Prawdopodobnie 1942
- sierpień 1944
- powstanie w getcie, w getcie, wysiedlenie
- działania Polaków, mieszkaniowe, pomoc, życie prywatne/życie codzienne
- atmosfera, dzieci, gospodarze, inna pomoc, pomoc długotrwała, pomoc indywidualna , pomoc lokalowa, pomoc rzeczowa, znajomi
-
Powiązane źródła:
- Str. 192 – 193
-
Ch. Szyller-Szkolnik był autorem książki Poznaj siebie i bliźnich. Podręcznik chiromancji, fizjognomiki, frenologji i astrologji. Był redaktorem pisma Świt. Wiedza tajemna. Miesięcznik okultystyczno-literacki; pismo ukazywało się w latach 1926–1937. W piśmie pojawiały się publikacje z dziedziny wiedzy tajemnej, grafologii, chiromancji, fizjognomiki, frenologii, hipnotyzmu i spirytyzmu.
-
Powiązani ludzie:
-
Nieznane [opiekunka Liliany Sterling]
Przygarnęła do siebie Lilianę Sterling, która prawdopodobnie w 1942 została wyprowadzona z getta. Dziewczynka miała...
-
Sterling
Liliana
Dziadek autorki ze strony matki Mendel Blumsztejn wraz z żoną mieszkał przed wojną na ulicy Kruczej 17. Dziadek ze s...
Powiązane miejsca:
-
Towarowa
Koleżanka Stefanii Sterling z domu Blumsztein zabrała do siebie jej córkę Lilianę, która wyszła z getta.
-
Nieznane [opiekunka Liliany Sterling]