Sąsiedzi pokazują Abramowi bunkier pod ich kam...
- TAK
-
Sąsiedzi pokazują Abramowi bunkier pod ich kamienicą: składa się on z wielu połączonych pomieszczeń; wejście jest dobrze ukryte, wyjście awaryjne biegnie pod podwórzem, do ustępu, którego ruchoma część odsłania spory otwór. Abram przyłącza się do wspólnej pracy nad studnią; kilka dni później mają już dostęp do wody, z pompą. Każdy ma swoje wyznaczone miejsce w bunkrze, Abram i Bella także dostają przydziałowy kąt. Często zdarzają się naloty, przeczekują je w bunkrze. Mieszkańcy dyskutują na temat niemowląt, które mogą płaczem zdradzić lokalizację bunkra. Problem czy należy zostawić dzieci, czy może usunąć je z bunkra zostaje poddany pod głosowanie. Abram i Bella głosują za pozostawieniem dzieci, taka opcja zostaje wybrana. Wśród rodziców jest brat Belli, szwagier Abrama, ma żonę i kilkumiesięczne dziecko. Abram proponuje mu wyniesienie dziecka na aryjską stronę, jednak matka dziecka nie zgadza się na takie rozwiązanie.
- 1942-00-00
- jesień
- w getcie
- społeczne, życie prywatne / życie codzienne
- atmosfera, dzieci, kryjówka, mieszkaniowe, pomoc, próby ratunku, życie codzienne, życie prywatne, Żydzi
-
Powiązane źródła:
-
NN [Józef Rode]
bez tytułu
Organizacja Żydowskiej Służby Porządkowej (ŻSP) w getcie warszawskim. Sylwetka ko-mendanta ŻSP, Józefa Szeryńskiego. Udział ŻSP w łapankach do obozów pracy. Współpraca funkcjonariuszy ŻSP ze szmuglerami. Funkcjonowanie więzienia w getcie. Wielka akcja wy-siedleńcza w 1942 roku. Działalność Sonderkommando SS urzędującego w budynku komen-dy ŻSP. sylwetki esesmanów. Udział ŻSP w wysiedleniach. Selekcja funkcjonariuszy (część wywieziono do Treblinki, część na Majdanek). ŻSP w szczątkowym getcie. Akcja wysiedleń-cza w styczniu 1943 roku. Rozważania o psychologii Niemców i Żydów.
Anonimowy tekst został przekazany do Żydowskiej Komisji Historycznej przez Zalcberga, który odmówił podania nazwiska autora. O autorze wiemy, że pochodził z Włocławka, że był adwokatem, że pełnił kierownicze funkcje w ŻSP i że w lutym 1942 r. opuścił getto. Pamięt-nik pisał od kwietnia do lipca 1944 roku. Być może był nim Stanisław Gombiński (Jan Ma-wułt).
Maszynopis, s. 1-153, format: 290 x 210 mm, jęz. polski
Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego
ul. Tłomackie 3/5
00-090 Warszawa
tel. (48) (22) 827 92 21, fax: (48)(22) 827 83 72
email: secretary@jewishinstitute.org.pl
http://www.jewishinstitute.org.pl/ - [s., 3]
-
Str. 157 – 158
-
Powiązani ludzie:
-
Stankiewicz
Nieznane
Brat Belli Apelkir, szwagier Abrama Apelkira. Apelkirowie spotykają go po powrocie do getta jesienią 1942. Pracują w...
-
Apelkir
Abram
Abram Apelkir, syn stolarza Natana, w czasie I wojny światowej wiele lat spędza z matką i rodzeństwem we Włocławku,...
-
Apelkir
Bella
Żona Abrama Apelkira. Jest fryzjerką. W połowie lat trzydziestych Abram zaczyna dobrze zarabiać, szyje dla warszawsk...
Powiązane miejsca:
-
Gęsia 4
Siedziba IV- go rejonu SP
-
Stankiewicz
Nieznane