Życie w fabryce pod nieobecność autora. Poczuc...
- TAK
-
Życie w fabryce pod nieobecność autora. Poczucie tymczasowości, pragnienie życia, rozluźnienie zasad moralnych: „Poza tym historia ludzi żywych jeszcze, którzy zatracili poczucie rzeczywistości. Słuchałem plotek o licznych przyjaciołach pięknych kobiet, o rozwiązłym życiu młodych dziewcząt, o rozluźnieniu zasad moralnych. Zgadzamy się wszyscy z zasadą tymczasowości, która rządzi tą wysepką skazańców i rozumiemy głód użycia, który przy świadomości czekającego nas jutra zabija wszelkie skrupuły. "Sodoma i Gomora! - mówią, starsi, myśląc o rozmiarach zepsucia moralnego. Sodoma i Gomora! - powtarzają młodsi, myśląc o tragicznym jutrze.”
- 1942-11-00
- 1942-12-17
- w getcie, wysiedlenie
- życie prywatne / życie codzienne
- atmosfera, młodzież, życie codzienne
-
Archiwum ŻIH; 302/139
Natan Żelechower (Jan Kurczab)
bez tytułu
Warunki życia w getcie warszawskim. Pobyt w schronach po wielkiej akcji 1942 r., wywózka do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Cierpienia więźniów Majdanka. Transport do Auschwitz, pobyt w obozie w Jawiszowicach, praca w kopalni. „Marsz śmierci” do Wodzisławia Śląskiego i ewakuacja do Buchenwaldu. Praca w obozach Ohrdruf i Crawinkel (w kamieniołomach). Piesza ewakuacja do Buchenwaldu. Wyzwolenie, sytuacja byłych więźniów po wyzwoleniu.
Autor był z zawodu technikiem dentystycznym. Pamiętnik, spisany po wojnie, przekazał Żydowskiej Komisji Historycznej w Krakowie. Zbieżność jego przybranego nazwiska z nazwiskiem publicysty prasy krakowskiej i działacza społecznego jest przypadkowa.
Publikacja: Natan Żelechower, Siedem obozów, „Biuletyn ŻIH”, nr 4 (68),
1968, s. 7-51 (skrót); Pamiętniki z getta warszawskiego, Warszawa 1993,
s. 46-47, 86-89, 129-135 (fragmenty) - s. 19, 20.
-
Powiązani ludzie:
-
Żelechower (Kurczab)
Natan (Jan)
Natan Żelichower był z zawodu technikiem dentystycznym. Swoją historię w pamiętniku zaczyna opisywać od wiosny 1943...
Powiązane miejsca:
-
Świętojerska 34
szop szczotkarzy
-
Żelechower (Kurczab)
Natan (Jan)