Wygląd ulic i mieszkań: "Prawda ghetta -...
- TAK
-
Wygląd ulic i mieszkań: "Prawda ghetta - oficyny życia ulicznego- była ciasna, brudna i smrodliwa. Wielorodzinne, zatłoczone mieszkania, rozsadzane krzykiem licznych dzieci [nieczytelne] ludzką, codzienną prawdą, w którą nie docierało inne powietrze- jak zatrute, były brudne brudem świadomej tymczasowości i zaniedbane zaniedbaniem nagromadzonej w nich krzywdy. Góry śmieci, nie wywożone celowo z podwórek otulały watą smrodu wszystko, co żyło. Nie oczyszczone kanały wydzielały odór, przenikający do mieszkań, impregnujący trupim zapachem rozkładu ubrania i ciała ludzkie."
- 1942-00-00
- 1942-07-22
- w getcie
- życie prywatne / życie codzienne
- atmosfera
-
Archiwum ŻIH; 302/139
Natan Żelechower (Jan Kurczab)
bez tytułu
Warunki życia w getcie warszawskim. Pobyt w schronach po wielkiej akcji 1942 r., wywózka do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Cierpienia więźniów Majdanka. Transport do Auschwitz, pobyt w obozie w Jawiszowicach, praca w kopalni. „Marsz śmierci” do Wodzisławia Śląskiego i ewakuacja do Buchenwaldu. Praca w obozach Ohrdruf i Crawinkel (w kamieniołomach). Piesza ewakuacja do Buchenwaldu. Wyzwolenie, sytuacja byłych więźniów po wyzwoleniu.
Autor był z zawodu technikiem dentystycznym. Pamiętnik, spisany po wojnie, przekazał Żydowskiej Komisji Historycznej w Krakowie. Zbieżność jego przybranego nazwiska z nazwiskiem publicysty prasy krakowskiej i działacza społecznego jest przypadkowa.
Maszynopis, s. 1-146, format: 290 x 210 mm, jęz. polski
Odpis: maszynopis, s. 1-219 (2 egzemplarze)
Publikacja: Natan Żelechower, Siedem obozów, „Biuletyn ŻIH”, nr 4 (68),
1968, s. 7-51 (skrót); Pamiętniki z getta warszawskiego, Warszawa 1993,
s. 46-47, 86-89, 129-135 (fragmenty) - s.1,2
-
Powiązani ludzie:
-
Żelechower (Kurczab)
Natan (Jan)
Natan Żelichower był z zawodu technikiem dentystycznym. Swoją historię w pamiętniku zaczyna opisywać od wiosny 1943...
-
Żelechower (Kurczab)
Natan (Jan)