Witold Góra chce wysłać siostrę i szwagra do p...
- NIE
-
Witold Góra chce wysłać siostrę i szwagra do partyzantki, obawia się jednak podróży pociągiem, Mrozowscy wyglądają bardzo mizernie. Przez polską kochankę próbuje nawiązać kontakt z oficerem niemieckim, który okazuje się własowcem. „Kilka razy przychodziłem, ale później on mi się wydał coś bardzo podejrzany i tam było tak, że on się mnie bał, a ja się jego bałem. A wynikło to z tego, że on myślał, że ja jestem Witold. I on był przekonany, że ja jestem dowódcą Gwardii Ludowej. Ich wywiad był marny i on mnie wziął za tego Witolda”. Witold boi się zasadzki, nigdy nie zapowiada swojej wizyty; oficer boi się, że Witold ma ochronę, „goryli pilnujących”. Prawdopodobnie każe śledzić Górę. Kiedy Mrozowscy uciekają na wieś w czasie powstania warszawskiego, Mrozowski zostaje omyłkowo wzięty za Witolda Górę; Niemcy sądzą, że jest Witoldem, dowódcą Gwardii Ludowej. „On powiedział: ‘Zabijcie mnie, ja jestem Żyd’. Powiedzieli mu: ‘Ty jesteś więcej jak Żyd’. No i jego wysłali do Berlina jako Witolda i on siedział w więzieniu AH Moabit razem z zamachowcami na Hitlera. Jego oswobodziła dopiero Radziecka Armia”.
- 1944-00-00
- powstanie warszawskie
- pomoc, życie prywatne/życie codzienne
- atmosfera, gestapo/żandarmeria, gospodarze, inna pomoc, kontakty z innymi Żydami, obcy człowiek, pomoc indywidualna , pomoc jednorazowa, poza Warszawą, z papierami aryjskimi
-
Powiązane źródła:
- Str. 23 – 24
-
Franciszek Jóźwiak, ps. Witold, Wit, Tadek, Mieczysław Ćwilichowski (ur. 20.10.1895 w Hucie, zm. 23.10.1966 w Warszawie) – przedwojenny działacz komunistyczny, więzień Berezy, w czasie okupacji walczył w partyzantce radzieckiej, generał dywizji ludowego Wojska Polskiego, komendant główny Milicji Obywatelskiej, od marca 1946 członek Państwowej Komisji Bezpieczeństwa. Powojenny działacz i aparatczyk partyjny. W maju 1941 został członkiem WKP(b). Na początku 1942 powrócił do okupowanego kraju. Wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej i w maju tego roku został członkiem Komitetu Centralnego PPR, w sierpniu szefem Sztabu Głównego Gwardii Ludowej, a w listopadzie członkiem Sekretariatu KC PPR. Franciszek „Witold” Jóźwiak do warszawskiego getta przyniósł rewolwer, z którego 18 stycznia 1943 padł pierwszy strzał przeciw oddziałom niemieckim w trakcie akcji likwidacyjnej. 1.01.1944 mianowany został szefem Sztabu Głównego – zastępcą naczelnego dowódcy Armii Ludowej.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Franciszek_J%C3%B3%C5%BAwiak
-
Powiązani ludzie:
-
Własowiec
Nieznane
Witold Góra nawiązuje z nim kontakt przez polską kochankę, sądząc, że jest oficerem niemieckim. Chce wysłać siostrę...
-
Góra
Witold
Witold Góra w 1915 roku uczy się w szkole rzemieślniczej w Warszawie. Po wejściu Niemców zostaje zesłany na roboty d...
-
Mrozowski
Feliks
Lekarz. W czasie okupacji pracuje w getcie. Żeni się w 1942 z Anną Szachnerowicz. Wychodzą z getta w kwietniu 1943....
Powiązane miejsca:
-
Koszykowa 17
Witold Góra chce wysłać siostrę i szwagra do partyzantki, próbuje nawiązać kontakt z oficerem niemieckim, który okaz...
-
Własowiec
Nieznane