W getcie powstała władza żydowska w postaci Ra...
- TAK
-
W getcie powstała władza żydowska w postaci Rady Żydowskiej (Judenratu, Gminy) składająca się z dwudziestu czterech radców, na których czele stanął Adam Czerniakow. Powołano także do życia Żydowską Służbę Porządkową zwaną potocznie Policją Żydowską (jesień 1940 rok). Na jej czele stanął przedwojenny pułkownik Polskiej Policji Państwowej, przechrzczony Żyd - Józef Szeryński. Głównym zadaniem policji było utrzymywanie porządku wewnątrz getta, wypełnianie i przestrzeganie zarządzeń okupanta, a także kierowanie ruchem zatłoczonych ulic. W czasie łapanek do obozów pracy i wielkiej akcji wysiedleńczej jej członkowie dali się poznać jako okrutni i przekupni.
- 1940-09-00
- 1940-11-00
- jesień 1940
- jesień 1940
- przed gettem
- administracyjne
- Judenrat, policja żydowska
-
Powiązane źródła:
-
Wspomnienia młodej dziewczyny, która początek wojny i okupacji spędza wraz z rodziną w Warszawie. Tam przeżywa stratę większości przyjaciół i krewnych. Pozostając niemalże sama postanawia o życie walczyć w innym mieście - Częstochowie. Mieszkając częściowo w gettcie częściowo poza nim współpracuje między innymi z żydowskim podziemiem. Dzięki kontaktom z Polakami wspiera i pomaga radaków mieszkających w gettcie. Po likwidacji częstochowskiego getta, zostaje aresztowana, a następnie wywieziona na roboty do Niemiec. Tam zaczyna spisywać swoje wspomnienia.
- 19
-
Autorka opisuje działalność w policji żydowskiej jako zajęcie haniebne, do którego rekrutowała się szumowina o najniższych instynktach. Praca w policji uchraniała ich od łapanek i wywózki do ciężkich obozów pracy.
-
Powiązani ludzie:
-
Czerniaków
Adam
prezes Gminy
-
Czerniaków
Adam