Słynny fabrykant Többens, który dorobił się se...
- TAK
-
Słynny fabrykant Többens, który dorobił się setek milionów na pracy żydowskich niewolników, bił poważnych ludzi po twarzy, gdy przy przymiarce zachodziła potrzeba przesunięcia guzika o 2-3 mm, albo kopał i bił pięściami lub pejczem po twarzy, gdy zauważył robotnika na korytarzu idącego do ubikacji. Swoim robotnikom dawał za 12 godzin pracy dziennie (a często i dłużej) 1 lub 2 zupy i 16 dag chleba, a tłuszcze, marmolada i inne artykuły dla nich przeznaczone, zamiast do kuchni, wędrowały do sklepów rozdzielczych Többensa, gdzie były sprzedawane po cenach rynkowych.
- 1942-08-00
- wysiedlenie
- działania Niemców, gospodarcze
- ceny, szopy, terror
-
Autor napisał pamiętnik ukrywając się po tzw. aryjskiej stronie. Wiadomo, że nie doczekał wyzwolenia. Pamiętnik przekazali do ŻIH pisarze: Helena Boguszewska i Jerzy Kornacki.
Autor opisuje w pamiętniku: oblężenie Warszawy w 1939 roku; początki okupacji niemieckiej, prześladowanie Żydów, łapanki na roboty przymusowe; utworzenie getta; opis życia codziennego w getcie: napływ przesiedleńców, głód, epidemia; wielką akcję wysiedleńczą latem 1942 r.; selekcje robotników w szopach; warunki życia w getcie szczątkowym; szantaże grożące Żydom po tzw. aryjskiej stronie; rolę policji polskiej i Żydowskiej Służby Porządkowej.
Publikacja: Pamiętniki z getta warszawskiego, Warszawa 1993, s. 23-26, 95-96, 116-17, 140-142, 155-156, 178-179, 205-208 (fragmenty) - 45
-
Niektórym wybranym 25 dag ciemnego chleba dzienne, wypiekanego ze stęchłej mieszanki, w której mąka stanowiła mały procent. Większa część jego robotników puchła z głodu.s.45
-
Powiązani ludzie:
-
Sznapman
Stanisław
Autor napisał pamiętnik ukrywając się po tzw. aryjskiej stronie. Wiadomo, że nie doczekał wyzwolenia. Pamiętnik prze...
-
Többens
Jean
przed wojną krojczy u żydowskiego krawca Kejlina, dorobił się na żydowskich robotnikach wielu dziesiątek milionów, k...
-
Sznapman
Stanisław