Sabotaż pracowników Raumungs- Kommando. Niszcz...
- TAK
-
Sabotaż pracowników Raumungs- Kommando. Niszczenie mebli i sprzętów, żeby nie mogli skorzystać z nich Niemcy: „Meble spuszczane przez nas na podwórza, nie nadawany się więcej do użytku. Wyrywaliśmy drzwi, rozbijaliśmy lustra, niszczyliśmy politurę, przy zdejmowaniu lamp, spuszczaliśmy je nieostrożnie na podłogę, tłukąc w drobne kawałki, firanki zmienialiśmy w strzępy szmat, a dywany polewaliśmy atramentem. Był to sabotaż, zalatujący kulą w łeb, lecz rozzuchwaleni pierwszym powodzeniem, prowadziliśmy nasze sprawy dalej.”
- 1943-01-19
- 1943-01-21
- w getcie
- społeczne
- Werterfassung
-
Archiwum ŻIH; 302/139
Natan Żelechower (Jan Kurczab)
bez tytułu
Warunki życia w getcie warszawskim. Pobyt w schronach po wielkiej akcji 1942 r., wywózka do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Cierpienia więźniów Majdanka. Transport do Auschwitz, pobyt w obozie w Jawiszowicach, praca w kopalni. „Marsz śmierci” do Wodzisławia Śląskiego i ewakuacja do Buchenwaldu. Praca w obozach Ohrdruf i Crawinkel (w kamieniołomach). Piesza ewakuacja do Buchenwaldu. Wyzwolenie, sytuacja byłych więźniów po wyzwoleniu.
Autor był z zawodu technikiem dentystycznym. Pamiętnik, spisany po wojnie, przekazał Żydowskiej Komisji Historycznej w Krakowie. Zbieżność jego przybranego nazwiska z nazwiskiem publicysty prasy krakowskiej i działacza społecznego jest przypadkowa.
Publikacja: Natan Żelechower, Siedem obozów, „Biuletyn ŻIH”, nr 4 (68),
1968, s. 7-51 (skrót); Pamiętniki z getta warszawskiego, Warszawa 1993,
s. 46-47, 86-89, 129-135 (fragmenty) - s. 21
-
Powiązani ludzie:
-
Żelechower (Kurczab)
Natan (Jan)
Natan Żelichower był z zawodu technikiem dentystycznym. Swoją historię w pamiętniku zaczyna opisywać od wiosny 1943...
-
Żelechower (Kurczab)
Natan (Jan)