Rozdzielanie rodzin podczas selekcji w fabryce...
- TAK
-
Rozdzielanie rodzin podczas selekcji w fabryce: „Kiedy rozdzielona rodzina próbowała utrzymać się razem wbrew wskazaniom szpicruty, oficer nie godził się na to. Rozdzielał celowo rodziców od dzieci, mężów od żon. Łzy ludzkiego błagania nie działały na niego zupełnie, potrzebne były raczej do jego dobrego samopoczucia.”
- 1942-09-12
- 1943-01-18
- wysiedlenie
- działania Niemców
- Niemcy, selekcja
-
Archiwum ŻIH; 302/139
Natan Żelechower (Jan Kurczab)
bez tytułu
Warunki życia w getcie warszawskim. Pobyt w schronach po wielkiej akcji 1942 r., wywózka do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Cierpienia więźniów Majdanka. Transport do Auschwitz, pobyt w obozie w Jawiszowicach, praca w kopalni. „Marsz śmierci” do Wodzisławia Śląskiego i ewakuacja do Buchenwaldu. Praca w obozach Ohrdruf i Crawinkel (w kamieniołomach). Piesza ewakuacja do Buchenwaldu. Wyzwolenie, sytuacja byłych więźniów po wyzwoleniu.
Autor był z zawodu technikiem dentystycznym. Pamiętnik, spisany po wojnie, przekazał Żydowskiej Komisji Historycznej w Krakowie. Zbieżność jego przybranego nazwiska z nazwiskiem publicysty prasy krakowskiej i działacza społecznego jest przypadkowa.
Publikacja: Natan Żelechower, Siedem obozów, „Biuletyn ŻIH”, nr 4 (68),
1968, s. 7-51 (skrót); Pamiętniki z getta warszawskiego, Warszawa 1993,
s. 46-47, 86-89, 129-135 (fragmenty) - a. 16.
-
Powiązani ludzie:
-
Żelechower (Kurczab)
Natan (Jan)
Natan Żelichower był z zawodu technikiem dentystycznym. Swoją historię w pamiętniku zaczyna opisywać od wiosny 1943...
Powiązane miejsca:
-
Świętojerska 34
szop szczotkarzy
-
Żelechower (Kurczab)
Natan (Jan)