Przemyślenia Stanisława Sznapmana na temat Hit...
- TAK
-
Przemyślenia Stanisława Sznapmana na temat Hitlera - ta krwawa bestia w ludzkim ciele, wystawiona przez mafię ultranacjonalistyczną, przez niemieckich Hotentotów wielkiego przemysłu i wybrana przez nich jako uosobienie prawdziwego Niemca. Niemcy to naród politycznie wyrobiony i wie, czego chce, a chcieli panowania nad Europą, a później nad światem. Hitler rozpoczął swoje rządy od dzikiej nienawiści do Żydów. Najpierw pozbawił ich praw, stanowisk i mienia. Klika hitlerowska w obawie, że masy ockną się i przejrzą, że to ich błędy i agresje doprowadziły do tej wojny, zaczęła wmawiać im, podsycając stale nienawiść, że wojnę tą spowodowali Żydzi. W prasie rozpoczęli propagandę antysemicką – Żydzi jako największa potęga i bogacze świata wystawili Anglię i Amerykę przeciwko Niemcom, ci sami Żydzi byli opisywani jednocześnie jako najwięksi komuniści, bo rządzą Rosją.
- 1942-00-00
- 1942-00-00
- w getcie
- działania Niemców
- antysemityzm, Niemcy
-
Autor napisał pamiętnik ukrywając się po tzw. aryjskiej stronie. Wiadomo, że nie doczekał wyzwolenia. Pamiętnik przekazali do ŻIH pisarze: Helena Boguszewska i Jerzy Kornacki.
Autor opisuje w pamiętniku: oblężenie Warszawy w 1939 roku; początki okupacji niemieckiej, prześladowanie Żydów, łapanki na roboty przymusowe; utworzenie getta; opis życia codziennego w getcie: napływ przesiedleńców, głód, epidemia; wielką akcję wysiedleńczą latem 1942 r.; selekcje robotników w szopach; warunki życia w getcie szczątkowym; szantaże grożące Żydom po tzw. aryjskiej stronie; rolę policji polskiej i Żydowskiej Służby Porządkowej.
Publikacja: Pamiętniki z getta warszawskiego, Warszawa 1993, s. 23-26, 95-96, 116-17, 140-142, 155-156, 178-179, 205-208 (fragmenty) - 25-27
-
Powiązani ludzie:
-
Sznapman
Stanisław
Autor napisał pamiętnik ukrywając się po tzw. aryjskiej stronie. Wiadomo, że nie doczekał wyzwolenia. Pamiętnik prze...
-
Hitler
Adolf
Najpierw kanclerz, potem Führer /wódz/ nazistowskiej III Rzeszy: jeden z największych zbrodniarzy w historii ludzkoś...
-
Sznapman
Stanisław