Problem ze snem w wagonach: „Zaczynam "us...
- TAK
-
Problem ze snem w wagonach: „Zaczynam "usadzać się " do snu - bo o położeniu się mowy nie ma. Wciśnięci jeden w drugiego, sadowimy się na podłodze podciągając nogi pod siebie, byle zając jak najmniej miejsca. Pozycja taka już po krótkiej chwili staje się bardzo dokuczliwa, ale zmiana jej jest zupełnie niemożliwa. Nogi drętwieją. Silne zmęczenie pozwala zapaść w krótka niespokojna drzemkę, zaduch otumania, a stukot kół kołysze.”
- 1943-04-28
- 1943-05-08
- powstanie w getcie
- życie prywatne / życie codzienne
- atmosfera, wysiedlenie
-
Archiwum ŻIH; 302/139
Natan Żelechower (Jan Kurczab)
bez tytułu
Warunki życia w getcie warszawskim. Pobyt w schronach po wielkiej akcji 1942 r., wywózka do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Cierpienia więźniów Majdanka. Transport do Auschwitz, pobyt w obozie w Jawiszowicach, praca w kopalni. „Marsz śmierci” do Wodzisławia Śląskiego i ewakuacja do Buchenwaldu. Praca w obozach Ohrdruf i Crawinkel (w kamieniołomach). Piesza ewakuacja do Buchenwaldu. Wyzwolenie, sytuacja byłych więźniów po wyzwoleniu.
Autor był z zawodu technikiem dentystycznym. Pamiętnik, spisany po wojnie, przekazał Żydowskiej Komisji Historycznej w Krakowie. Zbieżność jego przybranego nazwiska z nazwiskiem publicysty prasy krakowskiej i działacza społecznego jest przypadkowa.
Publikacja: Natan Żelechower, Siedem obozów, „Biuletyn ŻIH”, nr 4 (68),
1968, s. 7-51 (skrót); Pamiętniki z getta warszawskiego, Warszawa 1993,
s. 46-47, 86-89, 129-135 (fragmenty) - s. 28
-
Powiązani ludzie:
-
Żelechower (Kurczab)
Natan (Jan)
Natan Żelichower był z zawodu technikiem dentystycznym. Swoją historię w pamiętniku zaczyna opisywać od wiosny 1943...
-
Żelechower (Kurczab)
Natan (Jan)