Pożar getta: płonęły mieszkania wraz z komplet...
- TAK
-
Pożar getta: płonęły mieszkania wraz z kompletnym urządzeniem, całe domy i ulice. Języki ognia sięgały nieba. Dym i czad gryzły oczy. Sypał się gruz, tu i ówdzie zawalały się mury. Oczy bolały, brakowało tchu, autor dusił się. Opuścił na chwilę dom. Gdzie się odwrócił, tam był ogień. Później się dowiedział, że w płonących domach spaliły się żywcem setki ludzi. Autor chciał odejść, ale nie mógł oderwać wzroku od widoku pożaru – nie dowierzając, że to rzeczywistość. Niektóre przestrzenie objęte płomieniami wyglądały tak, jakby palił się papier specjalnie w tym celu ułożony. Wyglądało to jak film. Autor kilkakrotnie mówił do kolegów: „Spójrzcie na pracę tego tak fantastycznie myślącego reżysera…”
- 1943-05-19
- 1943-05-20
- powstanie w getcie
- życie prywatne / życie codzienne
- atmosfera
-
NN
Noc na dzień 18 maja
Sytuacja w getcie warszawskim podczas powstania. Ataki bojowców ŻOB, działania wojsk niemieckich podpalających getto. Wykrycie schronu i odprowadzenie ukrywających się na Umschlagplatz. Morderstwa dokonywane przez ukraińskich i łotewskich strażników.
Autor był uczestnikiem I powstania śląskiego. Ukrywał się w schronie przy ul. Zamenhofa 35. Na okładce pamiętnika widnieje nazwisko Andrzej Rakowski.
Oryginał, rękopis, s. 1-20, format: 200 x 160 mm (zeszyt), jęz. polski
Odpis, maszynopis, s. 1-7, format: 290 x 210 mm (2 egzemplarze) - 8-9
-
Autor konsekwentnie podaje jako datę początku walk w getcie noc na 18 maja; faktycznie był to 19 kwietnia 1943 r.
-
Powiązani ludzie:
-
autor pamiętnika
NN
Autor anonimowego pamiętnika pt. "Noc na dzień 18 maja". Był uczestnikiem powstania śląskiego w 1919 roku....
Powiązane miejsca:
-
Zamenhofa
opis płonącej w czasie powstania ulicy
-
autor pamiętnika
NN