Po chwili Ukrainiec wrócił z jakimś młodym czł...
- TAK
-
Po chwili Ukrainiec wrócił z jakimś młodym człowiekiem. Wypytywał go, jakie ukończył studia. Kazał mu położyć się na podłodze. Wyjął kulę z ładownicy, pokazał mu i zapytał, czy widzi kulę, która spowoduje jego śmierć. Odpowiedział – tak. Ukrainiec zapytał kilkakrotnie: „Ty bojowczyk?”. Ten za każdym razem zaprzeczył. Zapytał: „Tyś Żyd?”. „Tak”. Ukrainiec rozpoczął dyskusję na temat „Czyje były ulice, a czyje kamienice”. Dyskusja trwała 2,5 godziny. Młody człowiek był przez cały czas bity kolbą w piersi, kolana, twarz, głowę, brzuch, krzyż, boki. Za każdym uderzeniem rozlegał się jęk tego inteligentnego i wątłego człowieka.
- 1943-06-11
- 1943-06-11
- powstanie w getcie
- działania Niemców
- terror, Ukraińcy
-
NN
Noc na dzień 18 maja
Sytuacja w getcie warszawskim podczas powstania. Ataki bojowców ŻOB, działania wojsk niemieckich podpalających getto. Wykrycie schronu i odprowadzenie ukrywających się na Umschlagplatz. Morderstwa dokonywane przez ukraińskich i łotewskich strażników.
Autor był uczestnikiem I powstania śląskiego. Ukrywał się w schronie przy ul. Zamenhofa 35. Na okładce pamiętnika widnieje nazwisko Andrzej Rakowski.
Oryginał, rękopis, s. 1-20, format: 200 x 160 mm (zeszyt), jęz. polski
Odpis, maszynopis, s. 1-7, format: 290 x 210 mm (2 egzemplarze) - 18a-19
-
Autor konsekwentnie podaje jako datę początku walk w getcie noc na 18 maja; faktycznie był to 19 kwietnia 1943 r. Autor mógł znaleźć się na Umschlagplatzu 9-10 maja 1943.
-
Powiązani ludzie:
-
autor pamiętnika
NN
Autor anonimowego pamiętnika pt. "Noc na dzień 18 maja". Był uczestnikiem powstania śląskiego w 1919 roku....
-
Ukrainiec
NN
Ukrainiec, strażnik w szpitalu na Umschlagplatzu w okresie powstania w getcie; znał dobrze język polski; znęcał się...
Powiązane miejsca:
-
autor pamiętnika
NN