Otwarto ogródek dla dzieci szkół gminnych, któ...
- TAK
-
Otwarto ogródek dla dzieci szkół gminnych, które istniały już od roku. W otwarciu wzięli udział przedstawiciele gminy, nauczyciele wraz ze swymi klasami, przedstawiciele placówek społecznych i policja.
- 1942-07-02
- lipiec 1942
- wysiedlenie
- społeczne
- dzieci, Judenrat, nauczyciele, opieka, szkoły
-
Powiązane źródła:
-
Wspomnienia młodej dziewczyny, która początek wojny i okupacji spędza wraz z rodziną w Warszawie. Tam przeżywa stratę większości przyjaciół i krewnych. Pozostając niemalże sama postanawia o życie walczyć w innym mieście - Częstochowie. Mieszkając częściowo w gettcie częściowo poza nim współpracuje między innymi z żydowskim podziemiem. Dzięki kontaktom z Polakami wspiera i pomaga radaków mieszkających w gettcie. Po likwidacji częstochowskiego getta, zostaje aresztowana, a następnie wywieziona na roboty do Niemiec. Tam zaczyna spisywać swoje wspomnienia.
- 44
-
Informacje zamieszczone przez redakcje przytaczają
dziennik Adama Czerniakowa, z którego wynika, że owy ogródek został otwarty 12 lipca 1942 roku. Opisuje to wydarzenie jako bardzo huczne i uroczyście obchodzone. Była bardzo dużo uczestników, muzyka, orkiestra, chóry i balet. Adam Czerniakow wówczas przemawiał do dzieci.
-
Powiązane miejsca:
-
skrzyżowanie Nalewek i Franciszkańskiej
W ogródku znajdowały się trawniki, trochę drzewek zaflancowanych, ławki, huśtawka dla dzieci oraz kwiaty.Opracowano...
-
skrzyżowanie Nalewek i Franciszkańskiej