Niemcy zarządzili akcję ochotniczą. Służba Por...
- TAK
-
Niemcy zarządzili akcję ochotniczą. Służba Porządkowa dostała rozkaz sprowadzenia na Umschlagplatz 700 zdrowych mężczyzn. Nikt się jednak nie stawiał. Mimo że Niemcy zapewniali, że ci mężczyźni zostaną z całą pewnością wysłani do pracy do Smoleńska, nigdzie indziej. W końcu SP sprowadziła na plac wymaganą liczbę osób-przymusowo. Przyrzeczono im, że będą w kontakcie listownym z gminą-pojechali i wieść o nich zaginęła.
- 1942-09-24
- 1942-09-24
- wysiedlenie
- działania Niemców
- atmosfera, policja żydowska, wysiedlenie
-
Pamiętniki Żydów; sygn.302/27; w Archiwum ŻIH;
Pamiętnik zawiera informacje o różnych aspektach życia w getcie
warszawskim: wewnętrzne więzienie w getcie, przymusowa dezynfekcja, działalność agentów gestapo (tzw. trzynastki) oraz przedsiębiorców Kona i Hellera, przesiedlenia ludności z prowincji, działalność komitetów domowych, rozwarstwienie społeczne ludności getta, szmugiel żywności, konfiskata futer, zmniejszanie granic getta, wystawy sztuki, przesiedlenie Cyganów do getta. Fragmenty o charakterze informacyjnym przeplatają się ze zbeletryzowaną narracją, poświęconą przeżyciom.
Autor (ur. 1915) był z zawodu artystą-malarzem, a podczas okupacji funkcjonariuszem Żydowskiej Służby Porządkowej w getcie warszawskim. Jak wynika z posłowia do pamiętnika, podczas powstania w getcie wydostał się na tzw. aryjską stronę, a po powstaniu warszawskim został wywieziony do Sachsenhausen. W 1945 r. przekazał pamiętnik Żydowskiej Komisji Histo-rycznej w Warszawie. Zmarł we Francji w 1955 r. - 251-252