Na Umschlagplatzu działy się straszliwe sceny....
- TAK
-
Na Umschlagplatzu działy się straszliwe sceny. Spędzano tam, jak bydło na rzeź, po blisko 10 tys. osób dziennie. „Ludzie w obłędnej rozpaczy biegali bezradnie na różne strony, łkając i lamentując. Czując podświadomie, że prowadzą ich na śmierć, miotali się w nieprzytomnej desperacji, jak myszy w klatce, szukając ratunku przed zagładą, szalejąc w śmiertelnej trwodze, zostawiali na pastwę losu dzieci, rzucali plecaki, paczki, walizki. A oprawcy z drwiącym uśmiechem poganiali tą stłoczoną, desperującą masą, rycząc, bijąc pejczami i strzelając z karabinów i rewolwerów w tłum, ku wąskiemu przejściu prowadzącemu do wagonów i coraz ktoś padał przeszyty kulą. Był to makabryczny, nie dający się opisać widok” pisze Stanisław Sznapman.
- 1942-07-22
- 1942-08-00
- wysiedlenie
- działania Niemców, życie prywatne / życie codzienne
- atmosfera, inteligencja, terror, wysiedlenie
-
Autor napisał pamiętnik ukrywając się po tzw. aryjskiej stronie. Wiadomo, że nie doczekał wyzwolenia. Pamiętnik przekazali do ŻIH pisarze: Helena Boguszewska i Jerzy Kornacki.
Autor opisuje w pamiętniku: oblężenie Warszawy w 1939 roku; początki okupacji niemieckiej, prześladowanie Żydów, łapanki na roboty przymusowe; utworzenie getta; opis życia codziennego w getcie: napływ przesiedleńców, głód, epidemia; wielką akcję wysiedleńczą latem 1942 r.; selekcje robotników w szopach; warunki życia w getcie szczątkowym; szantaże grożące Żydom po tzw. aryjskiej stronie; rolę policji polskiej i Żydowskiej Służby Porządkowej.
Publikacja: Pamiętniki z getta warszawskiego, Warszawa 1993, s. 23-26, 95-96, 116-17, 140-142, 155-156, 178-179, 205-208 (fragmenty) - 33-34
-
Powiązani ludzie:
-
Sznapman
Stanisław
Autor napisał pamiętnik ukrywając się po tzw. aryjskiej stronie. Wiadomo, że nie doczekał wyzwolenia. Pamiętnik prze...
Powiązane miejsca:
-
Okopowa
Karol Rotgeber przekazuje zasłyszaną informację o tym, że na cmentarzu przy ulicy Okopowej Niemcy zabijają masowo st...
-
Sznapman
Stanisław