Ludność getta nadal się łudziła, że akcja się...
- TAK
-
Ludność getta nadal się łudziła, że akcja się wreszcie skończy. Liczyli na to, gdy liczba przesiedlonych dobiła 10 tysięcy, później jak osiągnęła 50 tysięcy, następnie 100 tysięcy, lecz przesiedlenie nadal nie ustawało. Żydzi przestali liczyć.
- 1942-07-00
- 1942-08-00
- wysiedlenie
- życie prywatne / życie codzienne
- atmosfera, świadomość Zagłady
-
Pamiętniki Żydów; sygn.302/27; w Archiwum ŻIH;
Pamiętnik zawiera informacje o różnych aspektach życia w getcie
warszawskim: wewnętrzne więzienie w getcie, przymusowa dezynfekcja, działalność agentów gestapo (tzw. trzynastki) oraz przedsiębiorców Kona i Hellera, przesiedlenia ludności z prowincji, działalność komitetów domowych, rozwarstwienie społeczne ludności getta, szmugiel żywności, konfiskata futer, zmniejszanie granic getta, wystawy sztuki, przesiedlenie Cyganów do getta. Fragmenty o charakterze informacyjnym przeplatają się ze zbeletryzowaną narracją, poświęconą przeżyciom.
Autor (ur. 1915) był z zawodu artystą-malarzem, a podczas okupacji funkcjonariuszem Żydowskiej Służby Porządkowej w getcie warszawskim. Jak wynika z posłowia do pamiętnika, podczas powstania w getcie wydostał się na tzw. aryjską stronę, a po powstaniu warszawskim został wywieziony do Sachsenhausen. W 1945 r. przekazał pamiętnik Żydowskiej Komisji Histo-rycznej w Warszawie. Zmarł we Francji w 1955 r. - 117