Lejkin ulokował swoją żonę w Otwocku, dzięki t...
- TAK
-
Lejkin ulokował swoją żonę w Otwocku, dzięki temu, że udało mu się otrzymać glejt od władz przesiedleńczych. Władze przesiedleńcze przyznały mu tę nagrodę w uznaniu za nakłonienie funkcjonariuszy służby porządkowej do wykonywania roli katów. W Otwocku było w miarę spokojnie, dzięki czemu można było zbiec z tamtejszego getta.
- 1942-07-00
- 1942-08-00
- lipiec, sierpień 1942
- wysiedlenie
- życie prywatne / życie codzienne
- kolaboracja, policja żydowska
-
Część V. Likwidacja getta warszawskiego.
Przebieg wielkiej akcji likwidacyjnej w getcie warszawskim w lipcu i sierpniu 1942 roku. Samobójstwo A. Czerniakowa. Relacja uciekiniera z Treblinki. Próby uniknięcia wysiedlenia poprzez uzyskanie zaświadczeń o zatrudnieniu.
Autor był lekarzem, uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r.,
następnie do maja 1940 r. przebywał w Pińsku, skąd przedostał się do Warszawy. W getcie był kierownikiem sierocińca przy ul. Wolność. 7 sierpnia 1942 r. (pod jego nieobecność) Niemcy wywieźli dzieci i personel sierocińca). Następnego dnia autor wydostał się na tzw. aryjską stronę. Ukrywając się spisywał wspomnienia (pozostawił plan dzieła w 6 częściach). W 1943 r. zgłosił się do Hotelu Polskiego, został wywieziony do Bergen-Belsen, zginął w Auschwitz. Pamiętnik dostarczyła do Żydowskiej Komisji Historycznej siostra autora. - 26
-
U autora str. 26 okresu V.
-
Powiązani ludzie:
-
Lejkin
Jakub
[w 1942 lat 35], adwokat, komendant Służby Porządkowej, zastępca Szeryńskiego, w szczególności w czasie wielkiej akc...
Powiązane miejsca:
-
[Otwock]
"Zofiówka", sanatorium dla umysłowo chorych Żydów w Otwocku, utrzymywane przez Towarzystwo Opieki nad Umys...
-
Lejkin
Jakub