Latem 1942 roku były piękne, letnie dni. Po ob...
- TAK
-
Latem 1942 roku były piękne, letnie dni. Po obiedzie z reguły spadał krótki, ożywczy deszcz. Stok Marek wraz ze znajomymi przesiadywał często w tych dniach w ogródku warzywnym znajomych przy ul. Chłodnej. Trochę kopali w ogródku, czytali dużo książek z pobliskiej czytelni, trochę flirtowali. Wieczorami na obmurowanym chodniku ul. Chłodnej było rendez-vous całego „eleganckiego świata” (prawdziwy deptak krynicki). Natomiast po godzinie policyjnej odwiedzali się nawzajem, rozmawiając do późna w nocy.
- 1942-00-00
- lato 1942r.
- w getcie
- życie prywatne / życie codzienne
- pogoda, życie codzienne, życie prywatne
-
Autor był adwokatem. Krótka relacja o przeżyciach okupacyjnych Marka Stoka znajduje się w książce W. Bartoszewskiego i I. Lewinówny "Ten jest z ojczyzny mojej"
Publikacja: Pamiętniki z getta warszawskiego, Warszawa 1993, s. 27-29, 40-41, 48-49, 90-93
W pamiętniku opisał losy Żydów warszawskich pod okupacją niemiecką. Konfiskaty majątków. Przesiedlenie do getta. Warunki życia w getcie: głód, epidemia tyfusu, łapanki do obozów pracy. Krytyczna ocena Judenratu i Żydowskiej Służby Porządkowej. Zabójstwa dokonywane przez Niemców. Początek akcji likwidacyjnej latem 1942 roku.
Autor pisał, iż nie miał dostatecznie dużo wiadomości, gdyż materiał dotyczący żydowskiej ludności Warszawy w czasie dwóch lat wojny jest ogromny i nie może on go dobrze usystematyzować i spamiętać (nawet tego czego był naocznym świadkiem). W opisach pamiętnika dawał zazwyczaj obraz całości, nie wdając się w szczegóły. Pod koniec pamiętnika przytacza kilka szczegółowych zdarzeń.
- 26
-
Powiązani ludzie:
-
Stok
Marek
Stok Marek ur. 1903, syn Saula i Teofili z d. Kogan. Autor był adwokatem. Wspomnienia spisywał latem 1944 r. ukrywaj...
-
Stok
Marek