Julian niecierpliwie wypatruje Geni. Nagle kto...
- TAK
-
Julian niecierpliwie wypatruje Geni. Nagle ktoś wpada mu w ramiona- to ona. Każe jej uciekać, a sam udaje, że ją goni. Udało się - pobiegła w kierunku Siennej. Musiał skłamać, że to jego siostra. Szmerling spisał jego numery na wszelki wypadek, ale najważniejsze, że SS nie zauważyli Juliana i Geni.
- 1942-07-00
- 1942-07-00
- wysiedlenie
- życie prywatne / życie codzienne
- policja żydowska, próby ratunku, wysiedlenie
-
Pamiętniki Żydów; sygn.302/27; w Archiwum ŻIH;
Pamiętnik zawiera informacje o różnych aspektach życia w getcie
warszawskim: wewnętrzne więzienie w getcie, przymusowa dezynfekcja, działalność agentów gestapo (tzw. trzynastki) oraz przedsiębiorców Kona i Hellera, przesiedlenia ludności z prowincji, działalność komitetów domowych, rozwarstwienie społeczne ludności getta, szmugiel żywności, konfiskata futer, zmniejszanie granic getta, wystawy sztuki, przesiedlenie Cyganów do getta. Fragmenty o charakterze informacyjnym przeplatają się ze zbeletryzowaną narracją, poświęconą przeżyciom.
Autor (ur. 1915) był z zawodu artystą-malarzem, a podczas okupacji funkcjonariuszem Żydowskiej Służby Porządkowej w getcie warszawskim. Jak wynika z posłowia do pamiętnika, podczas powstania w getcie wydostał się na tzw. aryjską stronę, a po powstaniu warszawskim został wywieziony do Sachsenhausen. W 1945 r. przekazał pamiętnik Żydowskiej Komisji Histo-rycznej w Warszawie. Zmarł we Francji w 1955 r. - 82-83
-
Powiązani ludzie:
-
Traube
Julian
Architekt. Obiekt westchnien Ireny Grenstein. Pracował w Służbie Porządkowej.Należał do plutonu łączników rezerwowyc...
-
Braun
Genia
Przebywała w Areszcie Centralnym w dniu, gdy miał ulec likwidacji.
-
Szmerling
Mieczysław
Kierownik Kampanii Przeciwepidemicznej. Wcześniej pełnił funkcję inspekcyjnego. Przed wojną prowadził własne, niezby...
-
Traube
Julian